Sosyalizm ve İnsan - Ernesto Che Guevara - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Sosyalizm ve İnsan – Ernesto Che Guevara

Sosyalizm ve İnsan – Ernesto Che Guevara

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2019
Eklenme: Ekim 10th, 2020
Dil: Türkiye
Sayfa: 101
Yazar: Ernesto Che Guevara

418 Kişi Tarafından Görüldü

Madem Ki: Küba halkının onayını kazanan Havana Bildirisi, insan haklarını ve tüm yurttaşların toplumsal ve siyasi eşitliğini ilan etmektedir;

Madem Ki: Toplumun sosyalist gelişimine yön veren yasalar herkesin özgürce geliştirilmesini ve herkesin ortaklaşmanın yararına en tam biçimde faydalı olmasını amaçlamaktadır.

Madem Ki:
Çalışma hakkı, anayasamızın kabul ettiği bir ilkedir…

Okuyucuya acayip gelse de, gerçek devrimciyi harekete geçirenin büyük bir aşk olduğunu söyleyebilirim. Bu nitelikten yoksun büyük bir devrimci düşünülemez. Che Guevara

Babası şöyle diyordu bir röportajında: “Oğlumun nasıl ‘komutan Che’ olduğunu anlamak için aile tarihimize bakmanız gerekir. Oğlumun damarlarındaki kan İrlanda isyancılarının, İspanyol fetihçiler inin ve Arjantin vatanseverlerinin kanıdır.

Bu açıdan Che bizim huzursuz ve yurtsuz geçmişimizin izlerinin mirasçısıdır…

Ernesto Che Guevara yı tanıyalım.

İrlanda ve Bask asıllı Arjantinli devrimci, lider ve doktor. Gerçek adı Ernesto Guevara de la Serna’dır. Fidel Castro’yla birlikte bugünün Küba’sını kurmuştur. 

Ernesto ‘Che’ Guevera, 14 haziran 1928’de Arjantin’de doğdu. Tıp eğitimini bitirerek doktor oldu. Latin Amerika kıtasında yaptığı yolculuklarda tanık olduğu yoksulluk ve sefaletle değişen hayat görüşü, daha sonra bütün dünyayı sarsan devrimci yürüyüşüne de kaynaklık etti.

Guatemala iç savaşında doktor olarak görev yaparken Kübalı devrimcilerle tanıştı. Fidel Castro Cruz ile birlikte Küba diktatörü Batista’ya karşı yürütülen gerilla savaşına katıldı. Birlikte Küba Devrim’ini gerçekleştirmelerinden sonra Küba Sosyalizminin yapılanmasında önemli görevler üstlendi;

Küba Ulusal Bankası Başkanlığı ve Sanayi Bakanlığı yaptı. Ancak 1965’de tüm görevlerden istifa ederek, emperyalizme karşı mücadeleyi yaygınlaştırmak amacıyla önce Kongo’ya daha sonra Bolivya’ya gitti.

9 Ekim 1967’de Bolivya ordusuna tutsak düştü ve yargılanmaksızın kurşuna dizildi. Mücadelesi ve efsanevi kişiliği, başta 1968 isyancıları olmak üzere, dünyadaki tüm devrimci hareketleri etkilemeyi sürdürdü.

Bir önceki yazımız olan Nutuk - Mustafa Kemal Atatürk başlıklı kitabımızda Nutuk Mustafa Kemal Atatürk ekitap indir, Nutuk Mustafa Kemal Atatürk ekitap oku ve Nutuk Mustafa Kemal Atatürk pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.