Nutuk - Mustafa Kemal Atatürk - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Nutuk – Mustafa Kemal Atatürk

Nutuk – Mustafa Kemal Atatürk

Lisans / Fiyat: ücretsiz
Yıl: 2015
Eklenme: Ekim 18th, 2020
Dil: Türkçe
Sayfa: 738
Yazar: Mustafa Kemal Atatürk

3.612 Kişi Tarafından Görüldü

Unutulmuş, yenilmiş, bir kenara itilmiş, fakir ve yoksul bir halkı ayağa kaldırmış, darmadağınık bir orduyu düzenli hale getirmiş, onları zafere inandırmış; ayaklarında çaput bile olmadan kilometrelerce dağ yolunda düşman kovalamaya ikna etmiş, Türk’ün unutulmuş vasfını tüm cihana göstermiştir.

Mustafa Kemal Atatürk Nutuk’ta Milli Mücadele’nin ve Türkiye Cumhuriyetinin soy kütüğünü çıkarıyor… Atatürk bu kez karşımıza adeta meslekten bir arşivci ve tarihçi olarak çıkıyor…

Başlı başına “Nutuk” bile Atatürk’ü diğer asker ve politikacılardan çok farklı kılıyor: analiz gücü, muhakeme yeteneği, diplomatik ve stratejik dehası, politik ufku, tarihsel derinliği, olaylara ve insanlara gerçekçi yaklaşımı, insan psikolojisine vukufu…

Yurt ve millet sevgisi ile Cumhuriyeti kuran bir neslin yaşadıklarının birinci ağızdan anlatımı… Atatürk Nutuk’u “Gençliğe Hitabe” ile bitiriyor. İşte Nutuktaki ve Atatürk’teki felsefeyi ortaya koyan bir başka nokta..

Vatanımızın kurucusu olan ulu önder Atatürk’ün bizzat  kendisinin kaleme aldığı ve yurdumuzun nasıl kurulduğuna dair en birinci kaynak olma özelliği taşıyan bu kitap her Türk gencinin ve yaşlısının okuması gereken bir kitaptır.

Nutuk Kitap Özeti

Atatürk Nutku 6 gün boyunca TBMM’de vekillere okumuştur. İlk olarak Arap alfabesi ile kaleme alınmıştır fakat Latin harflerine geçildikten sonra  ciltler halinde tekrar basılmıştır.

Nutuk Atatürk ün Samsun’a çıkışı ile başlar, Atatürk’ün Gençliğe Hitabe ile biter. Kaleme alınan tarihleri ise 1919-1927 aralığındaki dönemdir. Nutuk birçok olayların haricinde çok önemli kişileri de içinde barındırır.

Atatürk’ün yanında cephede yer alan silah arkadaşları, yaverleri, dostları ve birçok vatan sever …

Mustafa Kemal , Mazlumların Dünya’sının başarıya çıkan ilk devrimine, Türk Milli Demokratik Devrimi’ne liderlik etmiştir.  Atatürk’ün yaşamı, 1908 Devrimi öncesinden 1938’e kadar devrim süreçleriyle doludur.

Bu gerçekler altında Atatürk’ü bilmek ve benimsemek, 20. yüzyıl Türkiye’sini ve Dünya’sını irdeleme ve açıklama çabasının ve hepsinden önemlisi 21. yüzyılın devrimci atılımlarına katkı sağlama amacının gereklerindendir.

Bu devrimin deneyimlerini açığa vuran, dersler alan ve yol gösteren en önemli belge şüphesiz ki bu kitaptır.

Kitaplığınızda Kesinlikle Bulunması Gereken Kitaplar listesinde ayrıca önemlidir.

Atatürk Sözlerinden Alıntılar

 • “Biz Türkler, bütün tarihimiz boyunca hürriyet ve istiklâle sembol olmuş bir milletiz! ”
 • “Benim için en büyük barınma yeri ve yardım kaynağı ulusumun kucağıdır.”
 • “Aciz ve korkak insanlar, herhangi bir felaket karşısında milletin de hareketsizliğe sürüklenmesini ve bir kenara çekilip kalmasına yol açarlar. ”
 • “Sizler, Yani yeni Türkiye’nin genç evlatları!
  Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz…
  Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.
  Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir.”
 • “Oysa, bütün yurdun ve koskoca bir ulusun ölüm kalımı söz konusu olurken “yurtseverim” diyenlerin kendi sonlarını düşünmelerine yer var mıdır? ”
 • Ben ilk defa bu işe başladığım zaman, çok akıllı geçinen bazı kişiler bana sordular: “Paramız var mıdır?.. Silahımız var mıdır?”
  ‘Yoktur’ dedim.
  O zaman, “O halde ne yapacaksın?” dediler.
  ‘Para olacak, ordu olacak ve bu ulus bağımsızlığını kurtaracaktır!’ dedim.
  Görüyorsunuz ki, hepsi oldu ve olacaktır.
 • “Millete efendilik yoktur. Ona hizmet etmek vardır. Bu millete hizmet eden onun efendisi olur.”
 • “Cahil idiler; çünkü tek kurtuluş dayanağının millet olduğunu ve olacağını takdir edemiyorlardı. Padişah’a dalkavukluk ederek, yabancılara hoş görünerek, yumuşak ve nazik davranarak büyük gayeleri gerçekleştirebileceği gafletini gösteriyorlardı.”
 • “Efendiler, maddi ve özellikle manevi çöküş korkuyla…güçsüzlükle başlar. ”
 • “Beni görmek demek, behemehal yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir. ”

Bir önceki yazımız olan Ölüm Denizaltıları U-Boat’lar - David Mason başlıklı kitabımızı da okumanızı öneririz.

“Nutuk – Mustafa Kemal Atatürk” için 1 Yorum

 • Bu harika eseri kimse kaçırmasın. Vatanın ne gibi zorluklardan geçtiğini bir nebze olsun idrak edebiliyorsunuz

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.