Limon Ağacı (Bir Arap, Bir Yahudi ve Ortadoğu'nun Kalbi) - Sandy Tolan - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Limon Ağacı (Bir Arap, Bir Yahudi ve Ortadoğu’nun Kalbi) – Sandy Tolan

Limon Ağacı (Bir Arap, Bir Yahudi ve Ortadoğu’nun Kalbi) – Sandy Tolan

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2016
Eklenme: Ağustos 22nd, 2021
Dil: Türkiye
Sayfa: 350
Yazar: Sandy Tolan

979 Kişi Tarafından Görüldü

Okuyan herkesi derinden etkileyen gerçek bir tarihi roman.

Bu acı veren güzel öykü, kitap bittikten sonra bile insanın aklında kalmaya devam ediyor.

Ortadoğu’nun kalbi… Acı, savaş, anlaşmazlık dolu bir tarih. İki halk ve iki aile. Topraklarından zorla sürgün edilen Filistinli Arap Beşir ile ailesi Nazi katliamından kaçmış olan İsrailli Yahudi Dalia’nın anlaşmazlığın ortasında kurduğu, yüreğinizi ısıtacak dostluğu…Elif Şafak

Zarafet ve merhamet ile yazılmış LİMON AĞACI her şeyin pamuk ipliğine bağlı olduğunu ama yine de her şeyin olabileceğini hatırlatıyor. Tarihin acımasızlığına inat Ortadoğu’nun kalbinde yeşeren LİMON AĞACI unutamayacağınız bir kitap olacak.

“Limon Ağacı, olağanüstü öyküsü ve duygu yüklü anlatımıyla sizi saracak.”

“Hiçbir kitap daha etkileyici olamaz … ve Limon Ağacı kesinlikle bu yıl okuyacağınız en iyi kitap olacak.”

“Yarım asır boyunca İsrail-Filistin çatışmasının öyküsünü taşıyan tek bir ağaç varsa, o da budur. Sandy Tolan bu ağacı bulmuş ve onun aracılığıyla iki halkın acı ve tutkusunu gözler önüne sermiştir.”Milwaukee Journal Sentinel

Özet

Ön yargılarınızı susturun ve İsrail-Filistin tarihini bir de Amerikalı yazardan okuyun çünkü muhtemelen okuduğunuz en dürüst kitap olacak. Filistinin Osmanlı dan kopuşundan başlayıp günümüze kadar gelen gerçekleri anlatılıyor.

Yazarın Amerikalı olması başta beni tedirgin etmişti oysa herşeyi belgelelere dayanarak o kadar tarafsız anlatmış ki. Kendisi Filistin mülteci kamplarında röportajlar yapmış biri ve ben bu kitabı yazışını vicdanını daha fazla susturamaması olarak yorumluyorum. Karşılıklı yapılan hataların içerisinde yeşertilmeye çalışılan bir limon ağacı…

Sadece altı günde işgal edilen bir devlet. Aniden, kapılarını kilitlemeye bile fırsat bırakılmadan kapı dışarı edilen bir millet. Geri döneceğini umarak…Ama dönemeyen. Gerçek bir hikaye. Savaşın tüm çirkinliği sansürsüzce önünüze seriliyor.

Acı, hasret, kin öfke savaş her şey var. Birde “Limon Ağacı” .Tüm canlıların öldüğü gibi ölen “Bir Limon Ağacı.” Aynen bu kitapta ölen insanlar gibi. Ağaçlarda ölür elbet. Ama “Ağaçlar Ayakta Ölür”. Aynen bu kitapta davası uğruna dimdik ölen insanlar gibi.

Limon Ağacı, bir Yahudi kızı olan Dalia ve Arap genç Beşir’ in dostluğunu anlatıyor. Ortadoğu’ nun kalbi ve iki farklı aileye meyve vermiş bir limon ağacı. Çok uzak bir tarihi anlatmıyor kitap. 1967 yılı Altı Gün Savaşları. Altı günde işgal edilen bir devlet ve apar topar sürgün edilen  bir halk. Bir tarafta İsrail işgaliyle ülkesinden sürgün edilmiş Beşir, öteki tarafta Nazi katliamından kaçmış Dalia. Farklı zamanlarda aynı evde yaşamış, aynı ağaçtan limon toplamış iki dost.

Yazar kitap için gerçekten çok büyük araştırma yapıp, emek harcamış. Yazarın tarafsızlığı ve kitabın sonundaki kaynakça bunu bariz ortaya koyuyor.

Kitabı okuyan herkesin İsrail -Filistin çatışmasında çok fazla bilgi sahibi olacağını düşünüyorum. Çünkü belgesel şeklinde yazılmış bu kitap, roman değil de tarih okuduğunuzu düşündürtecek. Çok fazla ayrıntıya girmiş bu konuda. Yazar, Filistin halkının haklı direnişini ve İsrail halkının çoğunluğunun barış yanlısı olduğunu anlatıyor.

Bir önceki yazımız olan Kumandanı Öldürmek - Haruki Murakami başlıklı kitabımızda Kumandanı Öldürmek Haruki Murakami, Kumandanı Öldürmek Haruki Murakami ekitap indir ve Kumandanı Öldürmek Haruki Murakami ekitap oku hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.