Işık Bahçeleri - Amin Maalouf - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Işık Bahçeleri – Amin Maalouf

Işık Bahçeleri – Amin Maalouf

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2020
Eklenme: Aralık 11th, 2020
Dil: Türkiye
Sayfa: 235
Yazar: Amin Maalouf

560 Kişi Tarafından Görüldü

Çağdaşımız Mani… Hoşgörü peygamberi Mani…

Amin Maalouf diğer romanlarında olduğu gibi yine bir karakterin yaşamı üzerinden dünyaya açılarak yapıtını kuruyor. Mani’nin inancı ve öyküsü Hıristiyanlık çağının şafağında, İsa’nın ölümünden iki yüz yıl sonra başlar. Bizim çağımızın da kahramanı olabilecek Mani, yaşam öyküsüyle, son nefesine kadar savunduğu inancının oluşturduğu kişisel tarihiyle, o dönemden yani 2. yüzyıldan beri hala var olan politik sorunlara da işaret etmiş oluyor.

Mani’den bugüne, “sanat ve coşku kaynağı olan kitaplarından, bağışlayıcı dininden, coşkulu arayışlarından, insan, doğa ve tanrısallık arasında uyum isteyen çağrısından geriye” çok az şey kalmış olsa da; bağnazlık ve iktidar hırsı yapıtını yok etmeye çalışsa da Amin Maalouf onun Aydınlıklara açılan inancını ele alıyor ve Mani’nin öyküsüyle bugüne “ışık” tutuyor:

Çağın getirdiği felaketleri öngörmeyi nasıl öğrenebiliriz?

Işık Bahçeleri Kısa Özeti

Kitapta, insanın hayatına anlam arayışının onu, akıl sağlığı yerinde bir insanın hiç yapmayacağı, herkesin garip karşılayacağı hallere soktuğunu görmekteyiz. Aynı zamanda aynı anlam arayışının, kendi halinde gayet katı kuralları olan bir tarikatın içinde bir insanın nasıl hoşgörülü, barışçıl .. bir niteliklerle yoluna devam edebildiğini görmekteyiz.

Hükümdarların çevresindeki müneccimlerin yani din adamlarının güçlerini, etkilerini tüm çıplaklığıyla ortaya koyan kitapta; müneccimlerin (din adamlarının) nasıl savaştan ve kandan beslendiğini, nasıl iktidar oyunlarında yer aldıklarını, bunları yaparken ki sinsiliklerini gözler önüne seriliyor.

Mani’nin dininden kısaca bahsedersek, Zerdüşt’ü de, İsa’yı da, Musayı da ve daha yeryüzünde ne kadar inanç ve temsilcisi varsa hepsini kabul eden; barış ve hoşgörünün temellendirdiği bir din. Ayrıca her türlü sınıf farklılıklarını reddeden, ırk ve diğer insanı farklılıkları önemsemeyen bir anlayışa sahip.

Zaten bu nedenle ki, başlarda halklar tarafından hoş karşılanıp yayılmaya başlasa da, sonraları sınıf farklılıklarından beslenen hükümdarlar ve sınıf farklılıklarına ek olarak kin ve nefretten beslenen din adamları tarafından yayılması engellenmiş, çağlar boyu lanetlenmiş.

Güneş, Dicle’nin ötesinde bir ateş parçacığı dır artık, meş’ale taşıyıcıları Tapınağın çevresinde durmuşlar, papazlar
Nabu’nun heykelini tütsülemek’de, ilahiciler tekdüze bir kudüm eşliğinde ilahiler okumaktadır:
Marduk’un oğlu Nabu, kelamını bekliyoruz!
Her diyardan seni görmeye geldik!
Sorduğumuzda, yanıtlayan sensin!

Bir önceki yazımız olan Kumandanı Öldürmek - Haruki Murakami başlıklı kitabımızda Kumandanı Öldürmek Haruki Murakami, Kumandanı Öldürmek Haruki Murakami ekitap indir ve Kumandanı Öldürmek Haruki Murakami ekitap oku hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.