İki Dirhem Bir Çekirdek - İskender Pala - Pdf E-Kitap İndir, Oku

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

İki Dirhem Bir Çekirdek – İskender Pala

İki Dirhem Bir Çekirdek – İskender Pala

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2016
Eklenme: Ekim 14th, 2016
Dil: Türkçe
Sayfa: 212
Yazar: İskender Pala

5.398 Kişi Tarafından Görüldü

İKİ DİRHEM BİR ÇEKİRDEK

Bu eser geçmişten günümüze yer almış, herkesin aşina olduğu ve çok sık kullandığı deyimlerin hikâyelerini anlatmıştır. Bu deyimlerin nerden çıkmış olduğunu, hangi hikâyelerden dolayı bu hale gelip geçmişten günümüze kullanılmalarını sağladığını anlatmıştır. İki Dirhem Bir Çekirdek adlı eser ile merak edilen deyimlerin sırlı kapıları aralanmıştır.

Bu eserde A’ dan Z’ ye tam 99 adet deyimlerin hikâyelerinden bahsedilmiştir. Özellikle bazı deyimler zamanlar arası geçiş aşamasında gerçek anlamlarını yitirmeye başlamıştır. Kitap deyimlerin gerçek anlamlarının tekrar anımsanması adına bu görevi üstlenmiştir. Örneğin ‘Ağzına tükürmek’ deyiminin bilinenin aksine eski zamanlarda şifa olarak söylenen bir eylem olduğu anlatılmıştır. Bu bahsedilen eski dönemlerde tıbbın geri kalması sebebiyle başka türlü yollardan şifa aranmaya çalışılmıştır. Oysaki günümüzde bu deyim farklı anlamlara dayandırılmıştır. ‘Durdu durdu turnayı gözünden vurdu’ deyimi ise çeşitli şekillerde elde edilmiş başarının kaynağı olarak günümüzde kullanılmaya devam etmektedir. Bu hikâyenin oluşum şekli ise avcılığa bağlı olarak ortaya çıkmıştır.

Eserde birçok deyimin Osmanlı dönemlerinde çıktığına değinilmiştir. Padişahlar tarafından ortaya çıkmış olan deyimlerin etkilerinden söz edilmiştir. Örneğin ‘Edep Yahu’ deyiminin insanları edebe çağırdığı farklı öykülerle dile getirilmiştir. Bu deyim atalarımızın gençlere bir öğüdü olarak kabul edilmiştir. Diğer bir örnek ise ‘Dolap Çevirmek’ tir. Bu deyim eski zamanlarda bir konakta ortaya çıkmıştır. Bu konakta yaşayanlar türlü davranışlarını ayıp diyerek gizlemeye çalışmışlardır. Bunu yaparken de çeşitli dolaplar çevirmişlerdir. İki Dirhem Bir Çekirdek adlı eserin devamında ise tüm deyimlerimizin gerçek anlamlarının nereden çıktığını anlatılmaya devam edilmiştir.

Kitap Yorumları Şu Şekilde,

“İlk ve ortaöğretim düzeyindeki öğrenciler için çok güzel bir kitap.Sıkmadan eğlendirerek öğretiyor.Tavsiye ederim.”

“Deyimlerin ve atasözlerin hangi durumlar karşısında oluştuğuna dair çok hoş bilgiler derlenmiş.”

“atasözleri ve deyimlerin hikayelerini anlatan güzel bir kitap .”

Ayrıca sitemiz üzerinden Olasılıksız – Adam Fewer kitabına linke tıklayarak pdf e-kitap olarak ulaşabilirsiniz.

Pdf denemeler indir, Pdf Deyimler Kılavuzu, Pdf E-Kitap atasözleri

Bir önceki yazımız olan 100 Dünya Klasiği Kitapları arşivi indir başlıklı kitabımızda 100 Dünya Klasiği Kitapları arşivi ekitap indir, 100 Dünya Klasiği Kitapları arşivi ekitap oku ve 100 Dünya Klasiği Kitapları arşivi pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

“İki Dirhem Bir Çekirdek – İskender Pala” için 1 Yorum

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.