Gurur ve Önyargı - Jane Austen - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Gurur ve Önyargı – Jane Austen

Gurur ve Önyargı – Jane Austen

Yıl: 2017
Eklenme: Ocak 3rd, 2018
Dil: Türkçe
Sayfa: 408
Yazar: Jane Austen

5.886 Kişi Tarafından Görüldü

Gurur ve Önyargı  Kitabı Hakkında;

Jane Austen : Sadece 42  yıllık, gözden uzak ve sade yaşantısına karşın yazdıklarıyla “roman tarihinin en büyük (ve sahici) kültü” olmayı başaran bir 19. yüzyıl roman yazarıdır. Sayısız TV ve sinema uyarlamalarının yanı sıra tüm satış / okunma anketlerinin de gösterdiği gibi , yazarın 1813’de yayınlanan ikinci kitabı Gurur ve Önyargı tüm zamanların en sevilen romanlarının başında gelmiştir. Bu da, sanırız, Austen’in, dünyanın çok yerinde geleneklerin kadına biçtiği “en iyi gelecek” rolüyle kadınların aşklarını seçme hakkı arasındaki gerilimi “mizah, zeka ve sevecenlik”le yansıtmasından kaynaklanmıştır.

Gurur ve Önyargı  Kitabı Özeti;

Netherfield’da, beş kız çocuğa sahip Bennet ailesi yaşar. Anne Bennet’in hayattaki en büyük isteklerinden biri, kızlarını münasip bir erkek ile evlendirmektedir.

O zamanlar Netherfield’a yeni biri taşınır: Mr. Bingley. Yıllık maaşı çok yüksek olan bu bey, hemen kızların annesinin dikkatini çeker ve bir kızını bu bey ile evlendirmek ister. Bu emel ile kocasından, Bingley’in evine ziyarete gitmesini istiyor. O zamanki toplum kurallarına göre yeni taşınan birini ziyarete önce evin erkeği gider, aksi takdirde kadın ziyarette bulunamaz. Mr. Bennet, karısının kendisinden bunu isteyeceğini bildiği için Mr. Bingley’in ziyaretine çoktan gitmiştir bile.

Ertesi akşam balo vardır. Baloya Mr. Bingley, kız kardeşi Miss Bingley ve arkadaşı Mr. Darcy katılır. Bennet ailesi de elbette ki oradadır. Saygınlıkla karşılanan Bay Bingley; Mr. Bennet tarafından kızlarla tanıştırıldıktan sonra, kızlardan biri olan Jane ile dans etmeye başlarlar. Mr. Darcy ise somurtkan yüz ifadesiyle Elizabeth’in dans teklifini kabaca reddeder.

Gecenin ilerleyen saatlerinde Bay Bingley ve Jane sık sık dans ederler, birbirlerinden hoşlanmışlardır. O kadar ki, hemen ertesi sabah Jane için bir yemeğe davet mektubu gönderilir. Jane, Bingley’in evi uzak olduğu için annesinden arabayı almak ister fakat annesi ancak at ile gitmesine izin verir. Yola koyulduğunda yağmur başlar ve Jane, Bingley ailesinin evine hasta bir şekilde ulaşır. Onun böyle hasta şekilde tekrar eve gitmesine izin vermez ve kendi evinde Jane’i misafir eder. Bu haberi alan Elizabeth, kız kardeşini o halde yalnız bırakmak istemez ve o da hemen Bingley ailesinin evine doğru yola koyulur. Birkaç gün ablasının yanında kalıp ona eşlik eder. Jane iyileşince de annesi ve üç kız kardeşi, onları almaya gelir ve hep birlikte eve dönerler.

Eve döndüklerinde babalarından, yıllardır görüşmedikleri kuzeni Mr. Collins’in o akşam onlara yemeğe geleceğini öğrenirler Mr. Collins aslında Bennet ailesinin yaşadığı evin tek mirasçısıdır. Bu yüzden Bennetler de kendisine önyargı ile yaklaşırlar ve ondan hoşlanmazlar. Fakat Mr. Collins, ailenin paragöz annesine mal varlığından söz edince kadın bu adama karşı olumsuz duygularını yıkar ve sempati duymaya başlar. Mr. Collins ise Bennet kızlarına ilgi duyar ve içlerinden biriyle evlenmeyi arzu eder. İlerleyen günlerde yine bir balo olur ve bu sefer Mr. Darcy Elizabeth’i dansa kaldırır, güzel bir gece geçirirler. Kızların annesi ise bu durumdan çok büyük zevk duymaktadır. Ertesi sabah kahvaltıda ise Mr. Collins, kahvaltı salonunu boşaltarak Elizabeth’e evlenme teklif eder ama Elizabeth bunu net bir şekilde reddeder. Jane ise bu olayın hemen ardından bir mektup alır ve sevdiği bey olan Mr. Bingley’in Netherfield’dan taşındığını öğrenir ve Jane de teyzesinin yanına gider. Birkaç gün sonra ise Elizabeth, en yakın arkadaşının Mr. Collins ile evlendiğini öğrenir ve buna çok şaşırır. Aradan birkaç ay geçer ve Elizabeth, bu arkadaşının davetini kabul ederek Mr. Collins’in evine gider. Gittiği evde Mr. Collins’in sürekli söz ettiği patroniçesi de vardır. Hatta tesadüf o ki, Mr. Darcy patroniçenin yeğenidir ve o da oradadır. Elizabeth orada birkaç gün geçirir. Bir gün Mr. Collins’in vaazını dinlerken yanındaki adam ona, ablası ile Mr. Bingley’i ayıranın Mr. Darcy olduğu söyler. Bunu duyan Elizabeth derhal ortamdan ayrılır ve bir yerde durduğunda Mr. Darcy’nin peşinde olduğunu görür. Darcy, Elizabeth’e olan aşkını itiraf eder. Fakat Elizabeth, Mr. Darcy hakkında duyduklarından dolayı ona çok sinirlidir ve hemen onu reddeder.

Aradan aylar geçer. Elizabeth’in Darcy ile Jane’in ise Bingley ile yolları tekrardan kesişir. Jane ile Bingley hala birbirlerini sevmektedir. Elizabeth ise bir gün Mr. Darcy ile yalnız kaldığında ona, duygularını açar. Fazla uzatmadan mutlu sonu açıklamam gerekirse; Jane ile Bingley, Elizabeth ile de Darcy evlenir.

Bir önceki yazımız olan Aşk Köpekliktir - Ahmet Ümit başlıklı kitabımızda Aşk Köpekliktir ekitap indir, Aşk Köpekliktir ekitap oku ve Aşk Köpekliktir pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.