Graziella - Alphonse de Lamartine - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Graziella  –  Alphonse de Lamartine

Graziella – Alphonse de Lamartine

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2016
Eklenme: Mayıs 3rd, 2021
Dil: Türkiye
Sayfa: 125
Yazar: Alphonse de Lamartine

680 Kişi Tarafından Görüldü

“Sana beni seviyor musun? diye asla sormayacağım ama ben seni seviyorum, seni seviyorum, seni seviyorum!”Yüreğini bu üç kelimeye odaklamış gibi görünüyordu.

“Şimdi, hor gör beni, alay et, ayaklarınla ez! Paçavralarının içinde kraliçe olduğunu sanan bir deliymişim gibi dalga geç benimle istersen.

Beni herkesin ağzına sakız et!” Evet onlara da şunu söyleyeceğim:

Evet, onu seviyorum! Siz de benim yerimde olsanız, aynı şeyi yapar, ya ölürdünüz

ya onu severdiniz…”

özet

Romantik akımın en önemli isimlerinden biri olarak kabul edilen Lamartine’in Graziella romanı, kimi edebiyat eleştirmenleri tarafından dünya edebiyatının en duygusal hikâyelerinden biri olarak kabul edilir. Lamartine’in Napoli yolculuğu sırasında tuttuğu günlüklerden yola çıkarak yazdığı bu roman yazarın “kişisel günlüğünden yırtılmış bir sayfa” olarak da anılır.

Güney İtalya’nın güzelliklerini de arka planına alan Graziella, resimlere, şiirlere, filmlere konu olmuş bir romantizm klasiğidir.

Graziella, Göl, Şairane Düşünceler gibi kitapları romantik edebiyatın en ünlü yapıtları arasına girmiş bir edebiyatçıdır.

Çeşitli tarih kitapları da yazan Lamartine’in Jirondenlerin Tarihi adlı yapıtı Fransa’daki 1848 ihtilalinin düşünce zeminini oluşturan eserlerdendir. İhtilalden sonra ülke yönetiminde önemli görev almış; Dışişleri Bakanlığı’nı üstlenmiş bir siyasetçidir.

Bir “Türk dostu” olan yazar, Türk tarihi ve Türkiye izlenimlerini Doğuya Seyahat, Doğuya Yeni Seyahat ve Türkiye Tarihi adlı eserlerinde aktarmıştır.

Bir gezi romanı gibi başlayan kitap adeta Lamartine’ın Napoli seyahatinin güncelerinden çıkmış gibidir. Fransa’dan yola çıkan on sekiz yaşındaki genç, önce Roma ve sonra Napoli’ye uzanan yolculuğunu anlatır.

Ve balıkçı Andrea ile tanışmaları ve onun yanında yaz boyu balıkçılık yapmak.

Sayfaları karıştırmayı bilenler için her aile bir hikaye hatta bir şiirdir sözü ile Andrea’nın ailesinin hikayesiyle yüreğimize dokunur.

“Sana ‘Beni seviyor musun’ diye asla sormayacağım. Ama ben, seni seviyorum, seni seviyorum, seni seviyorum!” Graziella’nın bu sözlerine geldiğiniz de ise duygusal olanlarımız mendillerini hazır etsinler engel olamadığımız göz yaşlarımız için.

İçinizde buruk bir tat vererek sona eren bu kitap bazılarımıza ilk aşkımızın hayalini ve burukluğunu yaşatır.

Bir önceki yazımız olan Eğitim Bir Kitle İmha Silahı - John Taylor Gatto başlıklı kitabımızda Eğitim Bir Kitle İmha Silahı - John Taylor Gatto ekitap indir, Eğitim Bir Kitle İmha Silahı - John Taylor Gatto ekitap oku ve Eğitim Bir Kitle İmha Silahı - John Taylor Gatto ücretsiz indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.