Ebedi Koca - Dostoyevski - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Ebedi Koca – Dostoyevski

Ebedi Koca – Dostoyevski

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2019
Eklenme: Ekim 25th, 2020
Dil: Türkiye
Sayfa: 157
Yazar: Dostoyevski

773 Kişi Tarafından Görüldü

Ebedi Koca Dostoyevski’nin kendini kaleme aldığı ve tamamen kendi tarzıyla yazmaya giriştiği bir kitap. Roman okuyucuya aşk,nefret ve suçluluk üzerine insan davranışlarını gösteriyor.

Kitabın basılmasından yıllar sonra Freud’un arkadaşları kitabın çevirisi yaptığı anda notlarıyla beraber Ebedi Koca’nın dökümanlarını Freud’un önüne getiriyor.

Freud’un çalışmalarında ve tespitlerinde önemli yer kaplayan bazı konular, Dostoyevski tarafından daha Freud çocukluk çağındayken Ebedi Koca’da kullanılıyor.

“Nedir bu ‘ebedi koca’ dediğimiz, kuzum efendim? Ne anlama geliyor bu?” diye karşılık verdi. Pavel Pavlovitch kulaklarını dikerek.

“Bu tür bir kocadır işte. Anlatması çok uzun sürer.”

Dünya edebiyatının büyük yazarı Dostoyevski’nin Ebedi Koca romanı okuyucusunu insana dair sorgulamalarla yüz yüze bırakan bir eser.

Roman, hayatları bir kadın karakter vasıtası ile kesişen iki erkeğin aşk, nefret, suçluluk üçgenindeki insanlık hallerini gözler önüne seriyor.

Ebedi koca, Dostoyevski’nin anlatımıyla insan bilincinin düalizmini ve çekişmelerini okuyucuya yoğun bir şekilde hissettiren bir dünya klasiği.

Kitap’daki Satır aralarına saklanan bu hisler yanın da Dostoyevski, bize kadın ve erkek ilişkilerinde geçmişten günümüze hatta geleceğe var olacak, ‘ihanetin’ insan üzerinde tesirini bu kısa romanda anlatıyor.

Ebedi Koca Roman Özeti

“Bu adamlar, dünyaya ebedi koca, daha doğrusu yalnızca koca olmak için gelmişlerdir. Böyle bir erkeğin dünyada evlenmekten başka görevi yoktur. Evlendikten sonra, yaradılıştan karakter sahibi olsa bile, hemen karısının bir parçası halini alır.

Bu gibi kocaların belirmesi alınlarındaki malum süstür.” Dostoyevski bu romanının kahramanını bir başka kişinin ağzından bize öyle tanıtıyor.

Ezeli koca – aşık çekişmesine dayanıyor konu. Ama o bayağı aşk romanları ile en küçük bir ilintisi olmayan bir üstün yapıt bu. Her dokunduğu insan sorununa yeni bir ışık getiren usta kalem burada da üstünlüğünü duyuracaktır. Öte yandan, böyle bir kadına uygun düşen ve bütün görevi bu kadına uygun düşmek olan bir koca tipi de vardı.

Böyle bir kocanın asıl görevi ebedi koca olmaktı, yani o hayatı boyunca kocadan başka bir şey değildi. Koca olmak için doğup büyürler, kendilerine özgü karakterleri olsa bile evlenir evlenmez karılarının tamamlayıcısı olurlar.

Bu tip bir kocanın en belirgin özelliği alnındaki madalyalardır. Boynuzları nın olmaması güneşin doğmaması demektir. Gerçekten habersizdirler, doğaları gereği habersiz olmak zorundadırlar.

Bir önceki yazımız olan Kumandanı Öldürmek - Haruki Murakami başlıklı kitabımızda Kumandanı Öldürmek Haruki Murakami, Kumandanı Öldürmek Haruki Murakami ekitap indir ve Kumandanı Öldürmek Haruki Murakami ekitap oku hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.