Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü - Dario Fo - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü – Dario Fo

Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü – Dario Fo

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2014
Eklenme: Haziran 28th, 2021
Dil: Türkiye
Sayfa: 66
Yazar: Dario Fo

517 Kişi Tarafından Görüldü

Bu komedinin ortaya çıkışı 1969da Milanoda yaşanan bir olaya dayanır. Duomo meydanı civarında bir bomba patlamış ve onaltı kişi yaşamını yitirmişti. Polis anarşistleri suçlamış ve aralarından birini tutuklamıştı. Adı Giuseppe Pinelli. Daha sonra ölüsü, gözaltında tutulduğu emniyet müdürlüğünün penceresinden atılmış olarak bulundu.

 

Pinellinin ölümü apaçık bir cinayetti. Oysa polis; olayı oyunun başlığı gibi ironik bir şekilde açıkladı: “Bir anarşistin kaza sonucu ölümü”.

 

Polis tarafından yapılan açıklama böyleydi. Olay “kaza sonucu ölüm” olarak arşivlere kaldırıldı. Dario Fo

 

İtalya’da bir deli bir gün karakola düşer ve ifadesi alınırken aniden olaylar patlak verir. Deli’nin raporları okunur, suçları önümüze atılır ve sonra deli mi dahi mi olduğunu henüz anlamadığımız kişi “ben zaten deliyim, istediğimi yaparım ve ceza almam” der ve işler çığırından çıkmaya başlar.

 

Zar zor deliyi gönderirler ama delinin eşyaları ifade alınan odada kalmıştır. Deli içeri tekrar girer, içerisi boştur ve o da masaları karıştırmaya başlar. Ona göre önemsiz olan suç tutanaklarını eğlene eğlene yırtarken, bir anarşistin ölüm tutanağına denk gelir. Dosyaları okur ve kendini bu işin içine dahil eder. Bu olaydan sonra deli-dahi ince çizgisinde gider gelir olaylar.

 

Olay kaza mıdır, intihar mıdır yoksa bir cinayet midir? Dahi delimiz konuşmalarına İtalya’nın bürokrasisi, siyasi yapısı, toplum yapısı, suç analizleri ve daha bir çok konuyu dahil eder. Bir zaman savcı olur bir zaman piskopos…

Bir önceki yazımız olan Kumandanı Öldürmek - Haruki Murakami başlıklı kitabımızda Kumandanı Öldürmek Haruki Murakami, Kumandanı Öldürmek Haruki Murakami ekitap indir ve Kumandanı Öldürmek Haruki Murakami ekitap oku hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.