Ana - Maksim Gorki - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Ana – Maksim Gorki

Ana – Maksim Gorki

Yıl: 2016
Eklenme: Ocak 7th, 2018
Dil: Türkçe
Sayfa: 416
Yazar: Maksim Gorki

3.940 Kişi Tarafından Görüldü

Ana Kitapı Hakkında;

Bir başkaldırı ve umut romanıdır Ana… Gördüğü şiddet ve yoksulluktan insanlığını unutmuş bir kadının, sosyalist dünya görüşünü benimsemiş genç bir işçi olan oğlunun tutuklanmasından sonra, dünyanın değiştirilebilir olduğunu keşfetmesinin hikâyesidir. Toplumcu gerçekçi edebiyatın ilk örneği ve başyapıtı sayılan Ana, Gorkiy tarafından 1906 yılında Amerika’da kaleme alınmış, aynı yıl New York’ta yayınlanmıştır. Bütün dünyada büyük yankı uyandıran roman, iki yıl gibi kısa bir süre içinde pek çok dile, hatta bu arada Türkçeye çevrilmiş, Tanin gazetesinde 1908-1909 yıllarında tefrika edilmiştir. Gorkiy romanında Rus köylülerinin ve işçilerinin ağır yaşam koşullarını öfkeyle ve ustalıkla betimlemekle kalmaz; burjuva-aristokrat sistemin karşısında en eylemli ve en ilerici güç haline gelmekte olan sosyalist hareketin ilk filizlerini de gösterir. Romanın başkişisi Pelageye Vlasova, gerçek bir Rus devrimcisinin yaşamından esinlenerek çizilmiştir. Yüzyıllık bir başyapıt olan bu ünlü roman, şimdi Mazlum Beyhan’ın özenli ve eksiksiz çevirisiyle okurlara sunuluyor.

Ana Kısa Özeti;

Nilovna,  Rusya’nın bir kasabasında yaşayan alkolik ve huysuz bir  işçinin karısıdır.  Kocası sürekli içki içmekte ve onu dövmektedir. Nilovna ise bu durumu kaderi olarak görmekte ve halinden  şikayet etmemektedir.Kasabadaki diğer evlerde de durum çok farklı olmadığından kimse Nilovna’nın acılarına aldırmamaktadır.  Kasabadaki herkes  nedensiz bir kinle  bir birlerine soğuk durmaktadır.

Kocasının ölümüyle Nilovna,  oğlu Pavel’in yanına gider.   Oğlu Pavel içki içmekten hoşlanmayan,  kendini sosyalizme  adamış , boş zamanlarında bol bol kitap okuyan, arkadaşları ile bazı toplantılara katılan devrimci bir gençtir.  Ana,  endişeli ve meraklı bir halde oğlu ve arkadaşlarını zlemektedir.

Onu en çok endişelendiren oğlu ve arkadaşlarının Hıristiyanlık hakkındaki düşünceleri ile oğlunun yakalanma ihtimalidir. Nitekim, önce Andrey, sonra da  oğlu tutuklanır. Oğlu Pavel,  fabrika müdürüyle  tartışmış ve bildiri dağıtmıştır.

Oğlu hapse girince  Nilovna fabrikada bir işe girmiş  ve bu defa da  bildirileri içeri  o sokmaya başlamıştır. Oğlunun izinden giden Nilovna,  hapisten çıkan Andrey ‘in sayesinde okumayı ve yazmayı da öğrenmeye başlamıştır.  Bu sayede Ana,  Andrey’e i daha çok sevemeye ve Andrey’den oğlu hakkında pek çok şey öğrenmeye başlar.

Oğlu  Saşa diye bir kızı sevmiş ama davası uğruna onu bile terk etmiştir.  Oğlu hakkında bu gibi şeyleri başkasından öğrenmesi onun moralini bozar.
Pavel hapisten çıktıktan sonra da evlerine yapılan baskınlar devam etmiş, İspiyoncu Isay’ın öldürülmesinden sonra bu baskı daha  daha da sıklaşmıştır.

Pavel ve arkadaşları 1 Mayıs hazırlıklarına devam ederken Ana,  bu bayramda bayarağı oğlu Pavel’in  taşıyacağını öğrenir. Bu ise  Pavel’in kürek yada sürgün cezasına çarptırılacağı anlamına gelmektedir. Ana, Pavel’in bu inadını saçma bulmakta ama oğlunu vazgeçiremeyeceğini de bilmektedir.

1 Mayıs’ta herkes sokaklara dökülür . Askerler alanı  basınca  grupta Pavel, Andrey ve birkaç yoldaşı kalmış, askerler de  onları yakalayıp hapse atmışlardır.

Bir önceki yazımız olan Aşk Köpekliktir - Ahmet Ümit başlıklı kitabımızda Aşk Köpekliktir ekitap indir, Aşk Köpekliktir ekitap oku ve Aşk Köpekliktir pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.