İmzalı-Börü 2-Kurt İmparatorluğu - Çağlayan Yılmaz - PDF E-Kitap Oku, İndir
İmzalı-Börü 2-Kurt İmparatorluğu – Çağlayan Yılmaz

İmzalı-Börü 2-Kurt İmparatorluğu – Çağlayan Yılmaz

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2017
Eklenme: Ekim 13th, 2018
Dil: Türkçe
Sayfa: 408
Yazar: Çağlayan Yılmaz

5.108 Kişi Tarafından Görüldü

“Ey benim demirden dağlarım!

Yağı külleri savurduğum kadim ormanlarım!

Demirdağın tinleri geldi bu gece ateşimize!

Ey Börüler!

Uluyun…

Parçalayın…

Haykırın!

Börüler ant içtiler yağı kanı akıtmaya!

Ey Ulu Tengri, güç ver gökte doğan oğullarına!

Ey Toprak Ana, yol göster bize ulu kayın ağaçlarınla!

Ey Çakay Han, aydınlat önümüzü,göğü aydınlatan gazap kırbaçlarınla!

Ey Kızagan Tengri, ant içtik adına!

Salınsın kara atlar, çıksın Erlik Han cenk meydanına!”

“Börü, arasına başka savaşçı sokmaz! Börü, karşısındaki ordunun sayısına bakmaz! Börü, dağların efendisi, karanlığın öfkesidir! Börü, her cenge sağ çıkmayacağını bilerek girer! İmkânsızı başarır, yağının kâbusu olur!

Börü olmak için hazır mısınız?”

Ağzında kan tadı varsa, bakışlarında sadece ölümün parıltısı vardır .

Börü kelimesi aslında dizinin ilk bölümünde tanıtılıyor. Börü eski Türklerde bir kurda verilen isimdir. Ayrıca yiğit, bahadır. cesur anlamlarına gelmektedir. Börü eski Türklerde kurda verilen isimdir. Dilimizde de kullanılan bu ifade şuan için çok yaygın olmasa da bazı yörelerin deyimlerin yer almaktadır. Örneğin “kapa kapılarıda börü, böcü girmesin” ifadesi tam da bu anlamda kullanılmıştır. Börü kurt anlamında, böcü ise domuz anlamındadır. Hatta “börtü böcek” ifadesi de bu deyimin değişmiş bir ifadesi olarak bilinmektedir.

Börü 2-Kurt İmparatorluğu Kitabı Tanıtım Amaçlıdır.

Diğer taraftan kurtlardan bir cinse de börü denildiği bazı kaynaklarda geçmektedir. Kurt cinsi olan Börü sürüden ayrı yaşamaktadır. Güçlüdür, cesurdur. Sürüden ayrı yaşar ancak sürüden kopmaz. Sürüyü uzaktan izler. Bir tehlike anında ise hemen müdahale eder. Sürüyü asla yalnız bırakmaz. Kimi kaynaklarda sürünün liderine de Börü denildiği yazmaktadır. Kurt sürüsü kalabalık halde ilerlerken sürünün en arkasına geçen lider kurt (börü) sürünün en önüne 3 tane yaşlı kurd yerleştir.

Bir saldırı anında sürünün en zayıf halkaları olan yaşlı kurtlar ölecektir. Aynı zamanda zor hava şartlarında yolu açacak olan da onlardır. 3 yaşlı kurdun ardından ise 5 savaşçı kurt sürüye önderlik yaparlar. Yaşlı kurtlara saldıran olası hayvanlara en sert darbeyi onlar vururlar. Sürünün orta kısmında ise 10 ila 11 dişi kurt vardır. Bu dişi kurtlar sürüyü koruma pozisyonunda ilerlerler. Dişi kurtları ise arkadan gelen 4-5 deneyimli kurt takip eder. Bu kurtlar sürünün arkasından sorumludur ve  sürünün en zayıf halkası olan arka kısmı korurlar.Ve geldik sürünün lider(börü) olan kurda.

En arkadan gelen lider kurt(Börü) en arkadan yürür ve sürünün tamamını görecek şekilde posizyon alır. Sürü ile arasında birazda mesafe bırakır. Bu anlamda börü için söylenen sürüden yalnız gezer ifadesi sürünün lideri için söylenmiş olabilir. Börü aynı zamanda sürünün lideridir. Her hangi bir saldırı sırasında lider kurt(börü) hemen öne atılır ve sürüyü korumak için çarpışır.

 

(Tanıtım Bülteninden)

Bir önceki yazımız olan Demiryolu Çocukları - Edith Nesbit başlıklı kitabımızda Demiryolu Çocukları Edith Nesbit, Demiryolu Çocukları Edith Nesbit epub indir ve Demiryolu Çocukları Edith Nesbit epub oku hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.