Fırtına - William Shakespeare - PDF E-Kitap Oku, İndir
Fırtına – William Shakespeare

Fırtına – William Shakespeare

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: Mayıs 2016
Eklenme: Ekim 11th, 2018
Dil: Türkçe
Sayfa: 136
Yazar: William Shakespeare

232 Kişi Tarafından Görüldü

1611 yılında yazıldığı tahmin edilen ve Shakespeare’in tek başına yazdığı son oyun olduğu düşünülen Fırtına, yazarın son dönemine ait dört romanstan (Pericles, Cymbeline, Kış Masalı, Fırtına) biridir. Bu mucizevi oyun, On İkinci Gece gibi ana olay örgüsünün bir parodisini sunan bir alt olay örgüsüne, Aşkın Emeği Boşuna gibi masque ve oyun-içinde-oyunlara, Bir Yaz Gecesi Rüyası gibi doğaüstü öğelere, ahengi temsil eden bir müziğe sahiptir. Bu son oyunla Shakespeare’in bütün eserleri Türkçede ilk kez Hasan Âli Yücel Klasikleri’nde tamamlanmış oluyor.

Fırtına, Shakespeare’in bilinen son oyunu. Her ne kadar net bir bilgi olmasa da son ve veda oyunu olarak adlandırılıyor. Ölümünden (1616) beş yıl önce, 1611 yılında yazılmış ve aynı yıl sarayda oynanmış bir oyun. Basımı ise, 1623 yılında yapılmış. Fakat bu basım Shakespeare’in toplu eserleri basımında yer almış ayrı bir kitap olarak değil. Oyunun farklı bir havada olduğu da söylenenler arasındadır. Gerek karakterlerin çok yönlü ve farklı oluşu gerekse dine karşı olan isyanı oyunu diğer Shakespeare oyunlarından farklı bir yere getiriyor.

Eserin konusuna kısaca değinecek olursak; Milano Dükü Prospero’nun kardeşi Antonio, Napoli Kralı Alonso’nun yardımlarıyla, Prospero’nun dükalığını elinden alır ve Prospero ile kızı Miranda’yı bir tekneye koyarak denizde bırakır. Prospero intikam almak için bir büyücünün elinden kurtardığı Ariel adlı cini ile birlikte Alonso, Antonio, Alonso’nun oğlu Ferdinand, kardeşi Sebastian ve öteki lordların içinde bulunduğu gemiyi alabora eder. Ama herkes yaşamaktadır kimseyi öldürmez. Sağ olarak tüm mürettebat karaya çıkar. Sonrasında Ariel, karaya vuran yolculardan Alonso’nun oğlu Ferdinand’ın Propero’nun mağarasına gitmesini sağlar. Burada gördüğü Miranda’ya aşık olan Ferdinand, ne görev verilirse verilsin yapmaya hazır bir kölesi haline gelir Prospero’nun. Ama Prospero ne kadar yüklenirse yüklensin bu aşkın ne kadar değerli olduğunu bilmekte ve bir şekilde desteklemektedir. Sonrasında ise olaylar gelişir ve herkesi azad eden Prospero, gerçek bir iyilik yapar.

Okudukça neden Shakespeare’in Shakespeare olduğunu anladığınız eşsiz eserlerden biri Fırtına.

Bir önceki yazımız olan Hayatın Anlamı - Lev Nikolayeviç Tolstoy başlıklı kitabımızda Hayatın Anlamı Lev Nikolayeviç Tolstoy epub indir, Hayatın Anlamı Lev Nikolayeviç Tolstoy epub oku ve Hayatın Anlamı Lev Nikolayeviç Tolstoy pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.