Define Adası - Robert Louis Stevenson - PDF E-Kitap Oku, İndir
Define Adası – Robert Louis Stevenson

Define Adası – Robert Louis Stevenson

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: Şubat 2017
Eklenme: Eylül 12th, 2018
Dil: Türkiye
Sayfa: 280
Yazar: Robert Louis Stevenson

369 Kişi Tarafından Görüldü

Stevenson’ın ilk kez 1881 yılında bir dergide tefrika olarak yayımladığı Define Adası, bugüne dek gerek atmosferi ve karakterleriyle, gerek anlattığı heyecanlı define avıyla her yaştan okuru cezbetmiştir. Yetişkin dostlarıyla birlikte çıktığı deniz seferinden sağ salim dönülmesinde önemli rol oynayan, romanın yeni yetme anlatıcısı Jim Hawkins açısından, bir rüştünü ispat etme hikâyesidir. Zira Jim bu seferde ihanetler, sürpriz saldırılar ve kanlı çarpışmalarla karşı karşıya kalmıştır. Romanın en fazla ete kemiğe büründürülmüş, en güçlü karakteri John Silver’ın eylemlerinde ise yazarın “ahlak” kavramının her zaman açık ve net olmamasına ilişkin alaycı yaklaşımı sezilir.

Popüler korsan imgesinin biçimlenmesinde de Define Adası’nın rolü büyüktür. Bugün korsan denildiğinde gözümüzün önünde hemen definenin yerinin işaretli olduğu haritaların, tropikal adaların, omzunda papağanıyla tek bacaklı denizcilerin canlanmasını, romanın çok sayıda film ve dizi versiyonunun bu imgeleri çoğaltarak kolektif belleğimize yerleştirmesine borçluyuz.

Romanda , İngiltere’de bir hancının oğlu olan Jim Hawkins adlı bir çocuğun çıktığı define avı konusu işlenmektedir.

Babasına ait  Amiral Benbow Hanında çalışarak geçiren  Jim Hawkins, handa kalmaya başlayan Bill adındaki bir  korsanla tanışır.  Yaşlı bir denizci olan Bill’in   sırlarla dolu bir geçmişi ve   sürekli olarak kaçmaya çalıştığı  tek bacaklı bir denizci vardır.  Odasındaki sandıkta, kese kese parası olan ve Kaptan Flinte ait bir de hazine haritası saklayan Bill aniden ölmüş , sırlarını da  Jim Hawkins  öğrenmiştir.

Kilitli sandığı açan  Jim, define hikayesini ve define  haritasını konusunu, babasının doktoru olan ve çok çok güvendiği Doktor Liveseye anlatır. Defineyi bulmaya karar veren doktor,  yakın arkadaşı Şövalye Trelawneyi, geçmişi  karanlık bir denizci olan Uzun bacaklı  John Silver adındaki bir denizciyi ve bir grup mürettebatı  ve Bill’i de yanına alarak haritadaki Define Adasına doğru  yola çıkarlar.

Bill ve arkadaşları bir deniz yolculuğundan sonra sözü edilen adaya ulaşır.  Fakat onları izleyen tek bacaklı bir korsan ile adamları  da vardır.

Üstelik bu serüvende kimin dost kimin düşman olduğu da belli değildir. Korsan Flintin altı adamıyla adaya gizlediği hazineyi kim ele geçirecektir? Roman Bill ve arkadaşlarının Define adasında başlarına gelen maceralar ve defineyi bulduktan sonra korsanlarla girdikleri mücadele konu edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kamelyalı Kadın - Alexandre Dumas (oğul) başlıklı kitabımızda Kamelyalı Kadın Alexandre Dumas (oğul), Kamelyalı Kadın Alexandre Dumas (oğul) epub indir ve Kamelyalı Kadın Alexandre Dumas (oğul) epub oku hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.