Antonius ve Kleopatra - William Shakespeare, - PDF E-Kitap Oku, İndir
Antonius ve Kleopatra –  William Shakespeare,

Antonius ve Kleopatra – William Shakespeare,

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2006
Eklenme: Ekim 25th, 2018
Dil: Türkçe
Sayfa: 164
Yazar: William Shakespeare

67 Kişi Tarafından Görüldü

 

William Shakespeare (1564-1616): Oyunları ve şiirlerinde insanlık durumlarını dile getiriş gücüyle yaklaşık 400 yıldır bütün dünya okur ve seyircilerini etkilemeyi sürdüren bu efsanevi yazarın 1606 ya da 1607 yılında yazdığı Antonius ve Kleopatra’ da ise, Roma (Batı) ve Mısır (Doğu) ekseninde, denebilirse, hem aşkın hem de tarihin yıkıma uğradığı çifte bir tragedya işlenmektedir.

Sabahattin Eyüboğlu (1909-1973); Hasan Âli Yücel’in kurduğu Tercüme Bürosu’nun başkan yardımcısı ve Cumhuriyet döneminin en önemli kültür insanlarından biriydi. Tek başına ya da “imece” birlikteliğiyle yaptığı çeviriler, Hayyam’dan Montaigne’e, Platon’dan Shakespeare’e hep, dünya kültürünün doruk adlarındandı.

Shakespeare’in 1606-1607 yılları arasında kaleme aldığı bir eser Antonius ve Kleopatra. Yalnızca eserin kaleme alındığı yıl ile bugüne bakmamız dahi eserin değerini ortaya koyuyor. Peki öyleyse neden dönemin zeitgeist’inin dışına çıktığında modern insan için anlamını kaybeden bir eser olmadı? Sevge’nin girişte belirttiği gibi Shakespeare net yargılardan uzak durarak, yaşamı muğlaklığı, karmaşıklığı, tüm belirsizliğiyle yansıtıyor okuyucuya. Okuyucunun farklı anlamlar yüklemesine mahal verecek çok yer barındırıyor eser.

Bir önceki yazımız olan Satranç - Stefan Zweig başlıklı kitabımızda Satranç Stefan Zweig epub indir, Satranç Stefan Zweig epub oku ve Satranç Stefan Zweig oku hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.