Zıkkımın Kökü - Muzaffer İzgü - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Zıkkımın Kökü – Muzaffer İzgü

Zıkkımın Kökü – Muzaffer İzgü

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2012
Eklenme: Haziran 16th, 2020
Dil: Türkiye
Sayfa: 214
Yazar: Muzaffer İzgü

1.737 Kişi Tarafından Görüldü

Bando mızıkayla dünyaya geldim; gerçekten bando mızıkayla!

Yıl 1933, aylardan ekim, günlerden 29; yani Onuncu Yıl … On yılda on milyon genç yarattık her yaştan diye marşların söylendiği cumhuriyetin onuncu yıl dönümü…işte o gece annem tutturmuş da tutturmuş, Fener alayını izleyeceğim diye.

Babam, Yahu avrat,ayın günün, sancın tutar, hem bu karınla, demiş. Ama annem, hiç öyle coşkulu bir günde evde oturmak ister mi?

Komşu kadınlardan biriyle çıkmışlar evden, bir yaşındaki abim de annemin kucağında. Fener alayını eve en yakın izleme yeri olsa olsa Saat hanenin orası.Annemle komşu kadın bezirganların önündeler daracık kaldırıma dizilmişler, insanların arasına sokulmuşlar. Ama nasıl kalabalık, iğne atsan yere düşmez.

Az sonra bando öteden gözükmüş. Pıstattararaa!… demeye başlayınca, Uy anam, annemdeki sancı… Breh, kaldırımda adım atacak yer yok, kaldırımdaki insanlar ve gerisi dükkan. Aman ha, kadının sancısı tuttu ha, yol verin ha! Yol nerde ki?

O sıra, bando da ermiş gelmiş annemin önüne… Kadın doğurdu ha, doğuracak ha…Polisler yol vermişler anneme, Yürüyün bandonun ardı sıra, ilk sokaktan sapın içeri diye. Gümdattarara!…

Bando önde, annem, ben, abim, komşu kadın ardında, fener alayı bizim arkamızda, ha doğdum ha doğacağım.Gümdadadadatdat dat dat dat… Annemi eve dar yetiştirmişler. Tastamam eve geldikten on dakika sonra beni doğurmuş. Adana’nın Saathanesinin çanı yirmi ikiyi Dan dan dan diye vururken…

Muzaffer İzgü’nün, ‘yaşam öyküsü’nü anlattığı Zıkkımın Kökü, aynı adla sinemaya uyarlandı. Memduh Ün ile Macid Koper’in senaryolaştırdığı, yönetmenliğini Memduh Ün’ün yaptığı; Menderes Samancılar, Meriç Başaran, Günay Girik, Elif İnci, Sırrı Elitaş ve Emre Akyıldız’ın rol aldığı Zıkkımın Kökü filmi, Hindistan Udaipur Film Festivali’nde Altın Film, Tokyo Film Festivali’nde Asya’nın En İyileri, İspanya’da En İyi Yönetmen ödüllerine değer görülürken; Adana’da Altın Koza’da beş ödül birden, Kültür Bakanlığı Ödülü, Paris’te 1994’te Cine Junior en büyük ödülünü de aldı.

Bir önceki yazımız olan Kumandanı Öldürmek - Haruki Murakami başlıklı kitabımızda Kumandanı Öldürmek Haruki Murakami, Kumandanı Öldürmek Haruki Murakami ekitap indir ve Kumandanı Öldürmek Haruki Murakami ekitap oku hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.