Zencefil Adam - James Patrick Donleavy - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Zencefil Adam – James Patrick Donleavy

Zencefil Adam – James Patrick Donleavy

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: Kasım 2006
Eklenme: Eylül 2nd, 2018
Dil: Türkçe
Sayfa: 344
Yazar: James Patrick Donleavy

2.857 Kişi Tarafından Görüldü

İrlanda edebiyatının en önemli yazarlarından J.P. Donleavy, 1926’da New York’ta doğdu. Ailesi İrlanda göçmeniydi. Donleavy II. Dünya Savaşı’nda Donanma’da görev aldıktan sonra Trinity College’da eğitim görmek üzere Dublin’e gitti. Önceleri resimleriyle tanındı. Bugün de resim yapmaya ve sergiler açmaya devam eden Donleavy’ye edebiyat alanındaki ilk büyük başarısını kazandıran, ilk kitabı Zencefil Adam’dır.
Yayımlanışından 50 yıl sonra, Donleavy’yi Türk okuruyla tanıştıracak olan Zencefil Adam, pek çok ilk roman gibi, otobiyografik öğeler taşıyor. Dublin’de, Trinity College’da hukuk okuyan Sebastian Dangerfield’in hayatından bir kesit anlatıyor.yayımlanışından 50 yıl sonra, donleavy’yi türk okuruyla tanıştıracak olan zencefil adam, pek çok ilk roman gibi, otobiyografik öğeler taşıyor. dublin’de, trinity college’da hukuk okuyan sebastian dangerfield’in hayatından bir kesit anlatıyor.”

j.p. donleavy romanıdır. yky’den çıkmıştır. zevk ve sefayla dolu bir mirasyedi hayatına kavuşmak umuduyla, kendisinden nefret eden varsıl babasının ölümünü bekleyen, dünyaya karşı tek silahı, yaratıcı/kıvrak zekası, ahlaki değerleri hemen hiç kafaya takmaması ve sınırsız alay gücü olan, sözüm ona hukuk öğrencisi, beş parasız, sorumsuz, ayyaş ve serseri – bu arada evi ve çocuklu!- amerikalı bir genç adamın, çoğu dublin´de geçen sefil, fakat canlı hayatını tasvir eden zencefil adam, kesinlikle okuru şımartan, ondan pasif bir biçimde, yalnızca anlattığı öyküyü takip etmesini, gerisine karışmamasını isteyen bir yazarın elinden çıkma bir kitap değildir.. aynı paragrafta dahi anlatıcının değişmesi, zaman zaman şiirsel/imgesel bir dil kullanılması, romanda önemli bir yer kaplayan, zencefil adam/sebastian dangerfield´ın yakın arkadaşları ve beraber olduğu kadınlarla diyaloglarındaki yaşama ve her şeye ilişkin son derece incelikli yorum, espri ve göndermelerin kavranabilmesi için dikkatle ve sindirerek okunması gereken bir kitaptır. kanımca kitabın arka kapağındaki tanıtıcı yazılar biraz fazla iddialı ve yanıltıcı olmuştur. başarılı bir roman olmakla birlikte, kitabın, 20. yüzyılın en çok okunan ve tartışılan romanlarından biri olduğu iddiasını abartılı buldum. bana göre kitabın başarısı, roman karakterlerinin, doğal ve kusursuz diyaloglar yoluyla ete kemiğe büründürülmüş olmalarında ve yazarın ışıltılı/sorgulayıcı zekası ve ironik yaklaşımının romanın bütününe kattığı enerjik atmosferde aranmalı.

 

sebastian tutarsız çapkın alkoliktir.ama arkadaşı tam tersidir irlanda aksanı ile konuşur kafasında sürekli kadınlar olmasına rağmen bir sihtaf bile yapmaz ikisinin tek ortak noktaları ise ikisinin beş kuruşsuz ve hiç bir işte civi tuturmalarıdır

Zencefil Adam Kitabı Tanıtım amaçlı yayınlanmıştır.

anlatımı çok durağan, kafanızda binbir tilki dolanıyorsa asla ve asla okumamanız gereken bir kitaptır. sebebi ise diyalogların monologlarla iç içe geçmesi, hiç bir şeyin satır azizliği ile ayrılmamasıdır. bu yüzdendir ki dalıp gitmeli zamanlarda bir kelimeyi bile bir karaktere yapıştırmadan kitabın sonuna rahatça gelebilir ardından en başa dönme istediği duyabilirsiniz. kitabın tanıtım yazısında garanti edilen dangerfield’e duyulacak olan sempatiden eser yoktur bünyemde. kendisi sinirlerimi acayip bozup ben bunu bi kaşık suda boğarım dedirtmiştir. kısaca aşık olunacak adamdır.

Bir önceki yazımız olan Aşk Köpekliktir - Ahmet Ümit başlıklı kitabımızda Aşk Köpekliktir ekitap indir, Aşk Köpekliktir ekitap oku ve Aşk Köpekliktir pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.