Yaşam Başka Yerde - Milan Kundera - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Yaşam Başka Yerde – Milan Kundera

Yaşam Başka Yerde – Milan Kundera

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2015
Eklenme: Ekim 29th, 2021
Dil: Türkiye
Sayfa: 295
Yazar: Milan Kundera

349 Kişi Tarafından Görüldü

Yaşam Başka Yerde , Günümüzün en önemli edebiyatçılarından birinin bir anlamda en kişisel romanı. Yaşam Başka Yerde’nin başkişisi olan “şair” aracılığı ile Kundera, dünyayla, ”yazı” ile ilişki kurmanın problemleri üzerine eğiliyor, çağdaşlarından, yakınlarından “yazı” dolayısı ile ayrılmanın çilelerini konu ediyor.

Romanlarıyla 20. Yüzyıl Avrupa’sının düşünsel ve siyasi belleğine büyük katkılarda bulunan Milan Kundera, Yaşam Başka Yerde’yi, Çekoslovakya’nın Rusya tarafından işgal edildiği sıralarda yazmış ve 1969 senesinde yayımlamıştı.

Savaşlar, darbeler ve siyasi gelişmeler romanlarının arka planında hep olsa da, Kundera karakterlerini çoğu zaman sanat çevrelerinden seçmiş, bu şekilde güncel olaylarla entelektüeller arasındaki ilişkileri tartışmaya açmıştır.

Kundera’nın, “Benim için Avrupa devrimi veya buna benzer bir şeyin romanı” dediği Yaşam Başka Yerde, kişisel tecrübelere ve aydın çevreleri içerisindeki gözlemlere dayanır: Resme ve şiire olan becerisi daha çocukken keşfedilen Jaromil, cinsel kimlik karmaşası yaşamakta olan ve kendi bedeninden nefret eden annesini, “başsız kadın bedenleri”yle resmetmekte, “yaşam mı yazı mı” gerilimi içinde büyümektedir.

Herkesin kendine baktığını bildiğinden, acımasızca yüzünün bilincine vardı ve nerdeyse dehşetle, yüzünde taşıdığının annesinin gülümseyişi olduğunu hissetti. Bu nazik, acı gülümseyişi kesinlikle tanıyordu, onu dudaklarında hissediyordu ve ondan kurtulma çaresi yoktu.

Bir önceki yazımız olan Kumandanı Öldürmek - Haruki Murakami başlıklı kitabımızda Kumandanı Öldürmek Haruki Murakami, Kumandanı Öldürmek Haruki Murakami ekitap indir ve Kumandanı Öldürmek Haruki Murakami ekitap oku hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.