Kısa bir tatil için Avusturya Alplerine giden bir baron, zamanını zararsız bir flörtle renklendirmenin yollarını aramaktadır.

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Yakıcı Sır – Stefan Zweig

Yakıcı Sır – Stefan Zweig

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: Eylül 2015
Eklenme: Temmuz 24th, 2018
Dil: Türkce
Sayfa: 88
Yazar: Stefan Zweig

3.498 Kişi Tarafından Görüldü

Kısa bir tatil için Avusturya Alplerine giden bir baron, zamanını zararsız bir flörtle renklendirmenin yollarını aramaktadır. Kendine fazlasıyla güvenen ve gönül maceralarına her zaman açık olan bu müzmin kadın avcısı, kısa sürede kendisine bir av bulmakta hiç zorlanmayacaktır.

Tanışıp yakınlaşmak istediği kadının on iki yaşındaki oğluyla ahbaplık kurarak işe koyulur. Yakıcı Sır annesini elde etmek isteyen bu narsist çapkın tarafından kullanılan bir çocuğun hikâyesidir aslında. Ne var ki, yetişkin dünyası bazen masum çocuklara büyüklere göründüğünden çok daha berrak görünmektedir…

Annesi ile birlikte çıktığı Avusturya Alpleri tatilinde küstah, narsist ve bencil olan fakat kahramanımıza karşı adeta bir şefkati maskesi takınan Baron ile tanışan Edgar’ ın yetişkinlerin dünyasına olan filtresiz bakışını anlatan bir hikaye aslında…
Kitabın ilk sayfalarında küstah Baronumuz un planlarını öğrenirken ilerleyen kısımlarda küçük Edgar’ ın uğradığı hayal kırıklıklarına, annesini ve annesinin yaptıklarını sorgulamasına şahit oluyoruz.
 Edgar’ ın küçük dünyasının bir anda amansız sorularla, şüphelerle dolması, küçük çocuğun heveslerinin boş bir ihtirasa kurban gitmesi de hikayeyi genişleten olaylardan. Baron karakterinden de bahsedecek olursak, çıktığı ufak tatilde vakit geçirmek için bir eş araması ile başlaması, gözüne kestirdiği kadının küçük çocuğunu avucuna alması, küçük çocuğa ilgili davranarak annesi ile yakınlaşma stratejilerini okuyoruz.
İlk zamanlarda büyük bir ilgi ve şefkatle yaklaştığı çocuğa, ondan sıkıldıkça ve varlığından rahatsızlık duydukça umarsız ve ciddiyetsiz davranması çocuğun ona karşı düşmanlık beslemesine ve küçük çocuğun nefret oklarına maruz kalmasına sebep oluyor.
  Zweig’ ın kaleminin sıradan izlerini taşıyan eser, kısacası küçük bir çocuğun ilk nefretini, ilk hayal kırıklığını ve ilk ihanetini anlatıyor. Hikayenin geçtiği zamanın şartlarından dolayı küçük çocuğun sahip olduğu olgunluk ve ağır başlılık da yazarın anlattığı bir konu olmuş. Çok etkileyici bir konuya sahip olmaması, karakterlerin hislerine değiniş biçimi pek iç açıcı olmasa da sonunu merak ettiren bir kitap.

Bir önceki yazımız olan Aşk Köpekliktir - Ahmet Ümit başlıklı kitabımızda Aşk Köpekliktir ekitap indir, Aşk Köpekliktir ekitap oku ve Aşk Köpekliktir pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.