Türkler (2 Cilt Takım) - David Hotham - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Türkler (2 Cilt Takım) – David Hotham

Türkler (2 Cilt Takım) – David Hotham

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2000
Eklenme: Şubat 5th, 2019
Dil: Türkçe
Sayfa: 256
Yazar: David Hotham

1.730 Kişi Tarafından Görüldü

Yabancı bir haber ajansının muhabiri olarak uzun yıllar yurdumuzda kalan David Hotham, bir yandan günlük olayların haberlerini ülkesine gönderirken, bir yandan da Türkiye’yi tanıma çabalarına girişmiştir.

Yazar, büyük illerden köylere kadar yaptığı gezilerle Türkleri yakından tanımış, gelenek ve göreneklerini, insancıl yönlerini ve konukseverliklerini görmüş ve yaşamıştır.

İngiltere’ye döndükten sonra izlenimlerini tarafsız bir gözle bütün dünyaya açıklayan David Hotham, Türklerin kim olduğu sorusundan yol çıkarak ne olabileceklerini arştırmaya çalışmıştır. David Hotham’m bu araştırmasında ne kadar başarılı olduğuna ‘Türkler I’ adlı kitabını okuduktan soma sizler de hak vereceksiniz.

Bu kitabı yazmaya 1965’te başladım, fakat 1966’da “The Times”m muhabiri olarak Bonn’a atandım. Kitabın daha yarısı tamamlanmıştı. Üç yıl süreyle iyice Alman politikasına daldığımdan, düşüncelerimi Türkler üzerinde toplama olanağı bulamadım.

Kitap bi kenarda kaldı. Ancak, 1969 da Bonn dan ayrıldıktan sonra bitire bildim. Her ne kadar, Türkiye’deki olayları basma yansıma sırasına göre anlatmaya çalıştımsa da, kitabın amacı olayları aktarmak değil, Türkleri halk olarak tanıtmakatır. Aralarında sekiz yıl yaşamam, bu konuda beni yetenekli kılmaktadır. Ayrıca, Türkçeyi de bildiğim için, her tip ve sınıftan Türkle ilişki kurma olanağı buldum. Çağdaş Türk edebiyatından örnekler de içinde olmak üzere pek çok Türkçe eser okudum ve zaman zaman Türkiye’nin çeşitli yerlerini de dolaşma fırsatı elde et 1 Bir Türk, Avrupalı sayılabilir mi?

Pek çok kimse bu soruya hemen ‘hayır’ karşılığını yapıştırabilir, ama bunlar pekala aldanıyor olabilirler. Türkler, Avrupa Konseyi’nde üyedir. Strasbourg da Arap, Afrikalı, Hintli ya da Japon olarak değil, Türk olarak bulunmaktadırlar. Hiç kimse, Türklerden, örgütten ayrılmalarını istememiş, kendileri de hiçbir zaman bu konuda en küçük bir eğilim göstermemişlerdir.

Avrupa Konseyi’nde olup da, Avrupalı olmayan bir devlet düşünülebilir mi? Sorumuz, akademik sayılabilir. Bugün halkları “Batılı” ya da “Doğulu” diye sınıflandırmaya kim aldırıyor ki? Bugün tek bir dünya vardır. Ama, acaba gerçekten bu soru o kadar akademik mi? Avrupa her geçen gün biraz daha birleşmekte; bugünkü hız sürüp giderse, bir süre sonra, bir çeşit federatif devlet durumuna dönüşecektir. Acaba o zaman hangi ülkelerin yeni Avrupa’ya katılacakları sorunu ortaya çıkmayacak mı?

Başka bir deyimle: Avrupalı kimdir? Türkler için önemli olan, bu gidişe ayak uydurmaktır. Çağımızda bir uygarlıktan ötekine geçmek için çaba gösteren tek ulus, Türklerdir. Türkler, bir zamanlar Asyalıydı; şimdi 9 ise Avrupalıdır.

Bir önceki yazımız olan Eğitim Bir Kitle İmha Silahı - John Taylor Gatto başlıklı kitabımızda Eğitim Bir Kitle İmha Silahı - John Taylor Gatto ekitap indir, Eğitim Bir Kitle İmha Silahı - John Taylor Gatto ekitap oku ve Eğitim Bir Kitle İmha Silahı - John Taylor Gatto ücretsiz indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.