Son Nefes Havaya Karışmadan - Paul Kalanithi - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Son Nefes Havaya Karışmadan –  Paul Kalanithi

Son Nefes Havaya Karışmadan – Paul Kalanithi

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2016
Eklenme: Nisan 1st, 2021
Dil: Türkiye
Sayfa: 199
Yazar: Paul Kalanithi

731 Kişi Tarafından Görüldü

Otuz altı yaşında başarılı bir beyin cerrahı olarak yıllarını verdiği yüksek tıp ihtisasını tamamlayıp tam emeklerinin karşılığını almak üzereyken, dördüncü evre akciğer kanseri olduğunu öğrenen Paul Kalanithi, kendini bir anda ölümle yüz yüze bulmuştu.

Düne kadar ölümcül hastalıkları tedavi eden bir hekimken, bugün hasta yatağında yaşam mücadelesi veren kendisiydi.

Karısıyla hayalini kurdukları ve ulaşmaya çok yaklaştıkları gelecek bir anda buharlaşıvermişti. Paul, herkesin bir başına yüzleştiği ve hiç kimsenin muaf olmadığı o en büyük eşitleyiciye birinci elden tanıklık etmek üzereydi.

“Yaşayan her şey ölmeye mahkûmken, hayatı anlamlı kılan nedir?”

Hayatı boyunca bu soruya kafa yoran Paul Kalanithi, yazdığı ilk ve son kitapta, insan hayatını ölüm ve yok oluş karşısında bile anlamlı kılan şeyin ne olduğunu sorgularken, her ikisini de bizzat tecrübe etmiş yetenekli bir yazarın gözünden doktor ve hasta ilişkisine ışık tutuyor.

Paul hep bir kitap yazmayı istemiş. O yüzden bu kitabı her an ölebileceği telaşıyla yorucu hastalık ve tedavi sürecinde yazmış.

Hem hekim hem hasta olarak ölümle yüzleşmiş, onu incelemiş, onunla güreşmiş ve sonunda onu kabullenmişti. İnsanların ölümü anlamalarına,

ölüm fikriyle yüzleşmelerine yardımcı olmak istiyordu. Hem doktor hem de hasta gözüyle her şeyi çok açık bir şekilde anlatmış.

Okurun ölüm ile yaşam arasındaki o ince çizgide gezinmesini sağlamış. Fakat kitabını tamamlayamadan hayata veda etmiş. Kitabın son bölümünü ise Paul öldükten sonra Paul’ün eşi Lucy tamamlamıştır.

Ölüm varsa hayatın anlamı ne diye soranlar,

Her nefesle günden güne havaya karışanlar!

Meçhuldür sizden sonrakiler, unutuldu hep öncekiler:

Ruhlar baki olsa da, zamana yenik düşer fani bedenler.

Ey okur! Öyleyse, zamanın hakkını ver, hâlâ vaktin varken,

Ne diye ölümü kovalarsın, henüz hayattayken!

Bir önceki yazımız olan Kumandanı Öldürmek - Haruki Murakami başlıklı kitabımızda Kumandanı Öldürmek Haruki Murakami, Kumandanı Öldürmek Haruki Murakami ekitap indir ve Kumandanı Öldürmek Haruki Murakami ekitap oku hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.