Sineklerin Tanrısı - William Golding - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Sineklerin Tanrısı – William Golding

Sineklerin Tanrısı – William Golding

Yıl: 2016
Eklenme: Ocak 7th, 2018
Dil: Türkçe
Sayfa: 261
Yazar: William Golding

8.690 Kişi Tarafından Görüldü

Sineklerin Tanrısı Kitabı Hakkında;

“Sineklerin Tanrısı”, günümüzde bir atom savaşı sırasında, ıssız bir adaya düşen bir avuç okul çocuğunun, geldikleri dünyanın bütün uygar törelerinden uzaklaşarak, insan yaradılışının temelindeki korkunç bir gerçeği ortaya koymalarını dile getirir. Konusu, R. M. Ballantyne’ın Mercan Adası gibi eşsiz bir mercan adasının cenneti andıran ortamında başlayan bu roman, çağdaş toplumlardaki çöküntünün, insan yaradılışındaki köklerini gözönüne sermek amacıyla Mercan Adası’ndaki duygusal iyimserlikten apayrı bir yönde gelişir. Uygar insanın yüreğinde gizlenen karanlığı deşerken “Sineklerin Tanrısı”; daha çok Conrad’ın kısa romanı “Karanlığın Yüreği”ni andırır. Golding’in romanındaki çocuklar da başlangıçta tıpkı Kurtz gibi, uygar toplumun baskılarından uzak bir örnek düzen kurmak isterlerken, gitgide hayvanlaşır, korkunç bir kişiliğe bürünürler. Bu yönüyle Sineklerin Tanrısı’nın Mercan Adası ile öbür ıssız ada serüvenlerinden ayrıldığı en önemli nokta, ıssız ada yaşamının çetin güçlüklerini ya da mutluluğunu anlatmaktan daha çok, bir insanlık durumunu, kişiler arasındaki çatışma aracılığıyla ortaya koymaya çalışmasıdır.

Sineklerin Tanrısı Kitabı Özeti;

Nükleer savaşı sırasında bir adaya düşen yaşları 6-12 arasında değişen çocukların hayatta kalma mücadelesi ve lider olma yolunda neler yapabilecekleri anlatılıyor bu romanda. Gruba sonradan katılan çocuklar yüzünden kargaşayı önlemek için lider seçme ihtiyacı duyan çocuklar, görevleri paylaşarak 2 ayrı lider seçerler. Liderler birisi ateşten ve avcılıktan sorumludur. Dağın tepesinde ateş yakması ve onu kontrol etmesi gerekir. Bu arada ateşin sönmesi ve o esnada da adanın yakınlarından bir geminin geçmesi ve çocukları fark edememesi grupta ayrılık ve düşmanlık başlatır.
Ölümlere ve öldürmeye kadar giden bu çatışmalar ve çocukların içlerinde var olan kötülüğü bilinçli şekilde açığa çıkarmaları ile devam eden kitap sonunda çocukların adadan kurtulmaları ile son bulur fakat arka tarafta işlenen cinayetler ve çocukların ruhsal yapıları okuyucuyu şaşırtır, düşünmeye iter. Demek ki her insan, çocuk da olsa, istediği zaman uzlaşmaktan uzak kötülüğe yakın olabilir ve lider olma isteğiyle ya da liderliğini korumak isteğiyle ölümlere sebep olabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Aşk Köpekliktir - Ahmet Ümit başlıklı kitabımızda Aşk Köpekliktir ekitap indir, Aşk Köpekliktir ekitap oku ve Aşk Köpekliktir pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.