Seksen Günde Devri Alem - Jules Verne - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Seksen Günde Devri Alem – Jules Verne

Seksen Günde Devri Alem – Jules Verne

Yıl: 2013
Eklenme: Ocak 9th, 2018
Dil: Türkçe
Sayfa: 378
Yazar: Jules Verne

4.804 Kişi Tarafından Görüldü

Seksen Günde Devri Alem Kitabın Konusu;

Phileas Fogg, kimsenin hakkında hiçbir şey bilmediği zengin ve kibar bir İngiliz beyefendisidir. Son derece düzenli bir hayat sürmesi, titiz ve dakik yaşayan biri olmasıyla ünlüdür. Bir gün, üyesi olduğu “Londra Bilim Kulübü”nde, gerçekleştirilmesi imkânsız gibi görünen bir konuda, servetini ortaya koyarak iddiaya girer: Dünyanın çevresini 80 günde dolaşacaktır, hem de hava yolu kullanmaksızın, önceden hiçbir ayarlama ve planlama yapmaksızın.

Fogg, tek bir gecikme ya da tek bir aksilik sonucu her şeyini kaybetmesine neden olacak bu imkânsız yolculuğa yardımcısı eşliğinde koyulur.Ama türlü zorluklarla karşılaşacak,Yolculukları sırasında değişik ülkelere uğrayacak, kimi zaman fil sırtında, kimi zaman tren ya da gemiyle yolculuk edeceklerdir. İddia sonucu giriştikleri bu yolculuk zaman zaman da heyecan dolu bir kaçışa dönüşecektir. Böyleliklede 80 günde bu yolculuğu bitirmiştir. Fakat bitiremediğini sanarak evde durmuştur. Ama sonra saat farkını anlayıp zenginliğine zenginlik katmıştır.

Seksen Günde Devr-i Âlem, dünyada okunma rekoru kırmış bir kitaptır. Kitabın diğer adı 80 Günlük Dünya Gezisidir.

Seksen Günde Devri Alem Özeti;

Phileas Fogg, kimsenin hakkında hiçbir şey bilmediği zengin ve kibar bir İngiliz beyefendisidir. Son derece düzenli bir hayat sürmesi, titiz ve dakik yaşayan biri olmasıyla ünlüdür. Sevilla Row’daki evinde oturmaktadır. Uşağı James Foster’in işine taraş suyunu 86 değil de 80 derece getirdiği için son verir. Yanına Jean Paspartu adında Fransız yeni bir uşak alır. O gün, üyesi olduğu “Londra Reform Kulübü” n de, 3 gün önce yapılan İngiltere Bankası soygunu üzerine arkadaşlarıyla tartışırken; gerçekleştirilmesi imkânsız gibi görünen bir konuda, servetini ortaya koyarak iddiaya girer. Dünyanın çevresini 80 günde dolaşacaktır, önceden hiçbir ayarlama ve planlama yapmaksızın. Bu hesaplamayı şu şekilde yapmıştır: Londra’dan dan Süveyş’e tren ve vapur ile 7 günde, Süveyş’ten Bombay’a vapur ile 13 günde, Bombay’dan Kalküta’ya tren ve fil sırtında 3 günde, Kalküta’dan Hong Kong’a vapur ile 13 günde, Hong Kong ‘dan dan Yokohama’ya vapur ile 6 günde, Yokohama’dan San Francisco’ya vapur ile 22 günde,San Francisco’dan New York’a tren ile 7 günde, New York’tan Londra’ya vapur ve tren ile 10 günde, toplamda 80 günde dünyayı dolaşacaktır.

Phileas Fogg, tek bir gecikme ya da tek bir aksilik sonucu her şeyini kaybetmesine neden olacak bu imkânsız yolculuğa yardımcısı eşliğinde koyulur. İddia sonucu giriştikleri bu yolculuk zaman zaman da heyecan dolu bir kaçışa dönüşecektir; çünkü peşlerine bir kadını yakmak isteyen insanlar düşer. Phileas Fogg ve yardımcısı bu kadınla kaçar. Ayrıca Fix adında bir polis hafiyesi de bunları takip etmektedir. Çünkü bu polis Phileas Fogg’ un İngiltere Bakasını soyduğuna inanmaktadır. Phileas Fogg’un da bu yüzden acele yolculuğa çıktığını düşünmektedir. Bombay’da ve Kalküta’da onları alıkoymayı hedefler fakat beceremez. İngiltere’ye geri döndüklerinde Fogg ‘u tutuklar ama sonra bunun yanlış olduğu ortaya çıkar. Londra’ya özel bir trenle gelirler fakat 5 dakika geç kalmışlardır. Böylelikle 80 günde bu yolculuğu bitirmiştir fakat iddiayı kazanamamıştır. Üzgün bir şekilde eve giderler. Bu arada Bay Fogg ve Bayan Auda birbirlerine olan aşklarını ilan ederler ve evlenmeyi kararlaştırırlar. Bu arada nikah için papazı çağırmaya giden Paspartu Londra’ya bir gün erken geldiklerini fark eder ve efendisine haber verir. Acele bir şekilde kulübe giderler ve tam saatinde salonda olurlar. Phileas Fogg iddiayı kazanır ve Auda ile evlenir.

Bir önceki yazımız olan Aşk Köpekliktir - Ahmet Ümit başlıklı kitabımızda Aşk Köpekliktir ekitap indir, Aşk Köpekliktir ekitap oku ve Aşk Köpekliktir pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.