Satranç - Stefan Zweig - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Satranç – Stefan Zweig

Satranç – Stefan Zweig

Lisans / Fiyat: ücretsiz
Yıl: 2017
Eklenme: Aralık 29th, 2017
Dil: Türkçe
Sayfa: 77
Yazar: Stefan Zweig

3.935 Kişi Tarafından Görüldü

Kitap Hakkında

Satranç kitabı sonsuz eski, ama aynı zamanda sonrasız yenidir; kuruluşu mekanik, ancak sadece hayal gücüyle etkilidir; geometrik açıdan sabit alanla sınırlı olmakla birlikte kombinasyonlarında sınırsızdır, sürekli kendini geliştiren, ancak yine de verimsiz, hiçbir yere götürmeyen bir düşünme eylemidir; hiçbir şey hesaplayamayan bir matematik, esersiz bir sanat, temelsiz bir mimaridir.

1942 Stefan Zweig’ın, yılında, Hitler iktidarından kaçarak sürgün hayatı yaşadığı Buenos Aires’te yayımladığı Satranç adlı romanı, hem yazarın intiharından önce bıraktığı bir veda mektubu hem de doğrudan Nazizm’i hedef aldığı tek kurmaca eseridir. New York’tan Buenos Aires’e yapılan bir gemi yolculuğunda, dünya satranç şampiyonu Mirko Czentovic, kendisi için beklenmedik bir rakip olan Dr. B. ile karşılaşır. İsimsiz bir amatör olan bu gizemli rakibin satrançla tanışmasının olağanüstü bir hikâyesi vardır. Bir Nazi kurbanı olan Dr. B., o kara kötü sadece satranç sayesinde ayakta kalmıştır.

Kitabın  diğer kahramanı Czentovic ise iletişim kurmakta zorlanan, yaşamında satranç dışında hiçbir şey olmayan, kazanmaya kurulu bir saat, soğuk, küstah, kuralcı, yüzeysel, kültürsüz, kara cahil bir “dahi”dir. Bu kısa anlatıda, Zweig’ın tüm izleklerini bulmak mümkün: dünün dünyasından bugünün dünyasına geçiş, marazi tutkular, sapkın zekâlar, felaketlerini yaşamları boyunca taşıyan bireyler, fazişm ve kaba şiddet karşısında Avrupa’nın ve dünyanın kaderidir.

Bir önceki yazımız olan Fareler ve İnsanlar - John Steinbeck başlıklı kitabımızı da okumanızı öneririz.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.