Sağduyu (Tanrısızlığın İlmihali) - Jean Meslier - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Sağduyu (Tanrısızlığın İlmihali) – Jean Meslier

Sağduyu (Tanrısızlığın İlmihali) – Jean Meslier

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2017
Eklenme: Eylül 2nd, 2020
Dil: Türkiye
Sayfa: 350
Yazar: Jean Meslier

663 Kişi Tarafından Görüldü

Sağduyu (Tanrısızlığın İlmihali), kitapı, Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle, 1928 yılında, Milli Eğitim Bakanlığı Yayınları arasında Aklı Selim adıyla yayımlandı ve basımı İstanbul’da, Devlet Matbaasında eski harflerle gerçekleştirildi.

Aklı Selim’in l 928’de Arap harfleriyle yapılan ilk basımının, Mustafa Kemal Atatürk’e sunulan nüshasının ithaf sayfası: “En büyük acizden en büyük iktidara.” Dr. Abdullah Cevdet, 1912’de İstanbul’da yazdığı şu dörtlüğü de el yazısıyla. eklemiş:

“Ölen tayyur-i hayalata muntazır-ı elzem Yanan tebessümü bir gülistanı lügattır Bu maneviyyatı meçhule-i yetimanem okunmadan yakılan name-i muhabbettir”.Kitabın orjinali Çankaya Kitaplığı’nda, l 46 numarayla kayıtlı bulunmaktadır.

Genç Cumhuriyet’in Aydınlanma savaşçılarından Dr. Abdullah Cevdet’in bu çevirisi, 1929’da Latin harfleriyle yeniden yayımlandı. Aydınlanma Çağı’nın filozoflarına esin kaynağı olan Jean Meslier bir rahipti. Yani, Fransa’nın Turan Dursun’u… Tüm dinleri kıyasıyla eleştirdi.

İnsan düşüncesiyle temas ettiği her noktada dini idelojiyi yerle bir etti. Elyazmaları, Paris’te gizlice elden ele dolaştırıldı. O günün parasıyla 10 altın Lui’ye kapışıldı.

Meslier’nin düşüncelerini yayma mücadelesi verenlerin başında gelen Voltaire, “Hiçbir şey, Meslier’nin kitabından daha etkili olamaz” diyor.

Ünlü filozoflardan D’Alambert’in ifadesi ise şöyle: “Dışardan az görünen kuvvetiyle bu derece etki yapan yalnızca top barutunu tanıyorum. Jean Meslier’nin kitabı top barutuna benziyor.”

Bir önceki yazımız olan Eğitim Bir Kitle İmha Silahı - John Taylor Gatto başlıklı kitabımızda Eğitim Bir Kitle İmha Silahı - John Taylor Gatto ekitap indir, Eğitim Bir Kitle İmha Silahı - John Taylor Gatto ekitap oku ve Eğitim Bir Kitle İmha Silahı - John Taylor Gatto ücretsiz indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.