Putların Alacakaranlığında - Friedrich Nietzsche - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Putların Alacakaranlığında – Friedrich Nietzsche

Putların Alacakaranlığında – Friedrich Nietzsche

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2019
Eklenme: Temmuz 28th, 2020
Dil: Türkiye
Sayfa: 73
Yazar: Friedrich Nietzsche

560 Kişi Tarafından Görüldü

“Ahlaksal olgu diye bir şey yoktur. Ahlaksal yargı ile dinsel yargının ortak yönü, ikisinin de aslında olmayan gerçekliklere inanmasıdır.

Ahlak, belli olayların bir yorumudur, daha kesin konuşmak gerekirse, yanlış bir yorumdur. Ahlaksal yargı da dinsel yargı gibi, gerçek kavramını, gerçek ile düşsel olanın ayrımını henüz içermeyen bir bilinçsizlik basamağıdır.”

Putların Alaca karanlığı, Nietzsche’nin felsefesinin mikro bir yansımasıdır. Filozofun 1888’de kısa bir sürede yazıp tamamladığı bu eser, Nietzsche’yi tüm düşünce hayatı boyunca meşgul eden meselelerin yoğun bir özeti niteliğini taşır.

Aforizm adan denemeye geniş bir ölçeğe yayılan, biçim ve üslup bakımından Böyle Buyurdu Zerdüşt’le benzerlik gösteren Putların Alaca karanlığı’nda Nietzsche, hakikat kabul edilen değişmezlerin, putların sonunu müjdeler.

Nietzsche’nin de dediği gibi, “Bu küçük kitap, büyük bir savaş ilanıdır,” doğa, akıl ve ahlaktan bahsederken kendini kutsallaştıran bütün putlara savaş açar.

Bambaşka bir varoluştur öğrenmek içyüzünü putların, budur benim de istediğim en çok tüm durumlar içinde, Gerçeklerden daha çoktur evrende putlar:

Budur benim ‘kem gözüm’ bu dünya konusunda, dahası budur ‘kem kulağım’ da. Burada çekiçle soruları kondurmak bir kez daha, kim bilir, bir yanıt olarak bu ünlü oyuğun sesini dinlemek, bu şişik barsak solucanlarının söylediği kim büyülerse birini, kulağının arkasında kulağı vardır onun tüm yaşlı ruh bilimciler ve sıçan kapanlar sessiz kalmak isteseler de benim gözümde, gerçeğin karşısında gürler hep…

Bu yazı bile -başlığı ne olduğunu açıklıyor- hepsinden önce bir dinlenmedir, bir güneş lekesidir, bir yana sıçramadır, bir ruhbilimcinin işsiz güçsüz dolaşımında. Yoksa yeni bir savaş mı: Sakın yeni putların sesine kulak verme olmasın?.. Friedrich Nietzsche

Bir önceki yazımız olan Eğitim Bir Kitle İmha Silahı - John Taylor Gatto başlıklı kitabımızda Eğitim Bir Kitle İmha Silahı - John Taylor Gatto ekitap indir, Eğitim Bir Kitle İmha Silahı - John Taylor Gatto ekitap oku ve Eğitim Bir Kitle İmha Silahı - John Taylor Gatto ücretsiz indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.