Papazın Kızı - George Orwell - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Papazın Kızı – George Orwell

Papazın Kızı – George Orwell

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2019
Eklenme: Şubat 28th, 2021
Dil: Türkiye
Sayfa: 149
Yazar: 2019

862 Kişi Tarafından Görüldü

Papaz babasının kendisine dayattığı `itaatkar ev kızı` kimliğini zorla da olsa kabullenen ve kafası hem mesleği hem de yoksullarla kurduğu ilişkilerle karmaşıklaşır bir genç kız, Dorothy…

Ve hayatını alt üst eden, adını dahi unutturan bunalımlar… Orwell`in sert ve `insan` kalemi; işsizliğin, yoksulluğun ve açlığın dünyasını yani dünyamızı tüm çıplaklığı ve vahşetiyle gözler önüne seriyor.

Taşradaki bir kilise papazının kızı olan Dorothy Hare, babasının tüm görevleri onun üstüne yıkmasıyla dükkân borçlarından mıntıka işlerine, bağış toplamaktan cemaati pohpohlamaya her şeyden sorumlu hale gelmiştir.

Dorothy’nin Tanrı’ya inancı tamdır, hayatın kendisine biçtiği rolü şikâyet etmeden kabullenmiştir. Ama bir gün, o güçlü rutin aniden sarsılır ve Dorothy kendini beş parasız halde sokaklarda, tanımadığı insanlarla, ağır işçilik yaparken bulur – dahası, kim olduğunu hatırlamamaktadır.

Özet

İngiltere’nin küçük bir yerleşiminde bir papazın kızı olarak bencil babasıyla yaşayan 28 yaşındaki Dorothy Hare günlük yaşamı, iyiliği ve saflığıyla, çalışkanlığı ve inançlarının gerektiği şekilde yaşamıyla kitabın ilk bölümünü oluşturmaktadır.

Sürprizsiz bir hayatı vardır. Bir gün ansızın kendisini bambaşka bir şehirde soyulmuş, bitap ve hafızasını kaybetmiş halde bulur. Ne adını ne de geçmişini hatırlar. Gazetelerden on gündür kayıp bir papazın kızından bahsetmesine rağmen kendisinin olduğunu anlamaz.

Aylarca kendini bilmeden karnını doyurmak için tarlalarda bambaşka bir dünyada çalışır, kendi dünyası dışına çıkıp zorlukla hayatta kalmayı başarır. Sonra bir gün Londra’ya gider ve artık hafızası yerine gelmiştir. eve dönmek ister fakat babası onun yaşlı bir adam olan Bay Warburton ile kaçtığı dedikodularına inandığından geri dönme isteklerini geri çevirir.

Londra’da iş bulmaya çalışan Dorotyh en sonunda dilenirken polis tarafından nezarete alınır. Aynı anlarda kuzeninin yardımıyla normal yaşama döner. Bir okulda öğretmenlik yapmaya başlar. Velhasıl kelam bir yılın sonunda artık Dorotyh inancını kaybetmiş bir insan olarak bir yalanı yaşamayı seçerek kendi köyüne geri döner. Güzel işlenmiş bir inanç sorgulama hikayesi

Orwell, bir gecede toplumun bir kesiminden bambaşka bir kesimine taşıdığı Dorothy vasıtasıyla 1930’ların İngiltere’sinde kadınların, işçilerin, evsizlerin haline ışık tutuyor.

Deneysel sayılabilecek anlatım biçimleriyle yazarın edebiyatında özel bir yere sahip olan Papazın Kızı, inancın ve inançsızlığın, ahlakın ve düşkünlüğün, paranın ve yoksulluğun sorgulandığı eşsiz bir roman.

Bir önceki yazımız olan Kumandanı Öldürmek - Haruki Murakami başlıklı kitabımızda Kumandanı Öldürmek Haruki Murakami, Kumandanı Öldürmek Haruki Murakami ekitap indir ve Kumandanı Öldürmek Haruki Murakami ekitap oku hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.