Ofli Hoca - Nihat Genç - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Ofli Hoca – Nihat Genç

Ofli Hoca – Nihat Genç

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2007
Eklenme: Aralık 3rd, 2019
Dil: Türkçe
Sayfa: 94
Yazar: Nihat Genç

1.541 Kişi Tarafından Görüldü

Ofli Hoca prostat hastasıdır, polikiliniğe tedavi için gider. Doktorlar indirir muayene ederler. Ve eline bir kağıt verip yandaki odaya gönderirler. Ofli Hoca giyinir ve yandaki kapıya geçer..

Kapıdaki görevli Ofli Hoca’ya niçin geldiğini sorar. Ofli Hoca, yan tarafta muayene olduğunu, doktorların buraya gönderdiğini söyler..

Kapıdaki görevli, peki sevk aldın mı?

Ofli Hoca, ee biraz…

.Yaz ayı geldi mi bizim uşaklar Almanya’dan, İstanbul’dan kalkar memleketine gelür. Arada beni de görürler. ‘Hocam nasılsın, ne yapay sun?’ derler. Yanumda eğleştükleri (durdukları) yoktur, koyarlar bellerine dabancayi koşarlar yaylaya horon tep­meye!

Sayun cemaat, uzun uzun konuşacak değülüm, haule yüzünüzü asmayun, ananuzu ..kmedim, elbet insanluk aduna bir kaç laf edeceğüm, sabredün, ölmediniz ya…Nedir uşağum, nerde galduk. Hocam, bizim yaylalar gibisi yoktur, derler. Yaylanun hasreti içimizde büyüktür.

Bir çıkalum yaylaya alalum hasretimizi. Çıkun uşağım,bok vardur yaylada. Bu yaylalar bu kadar güzeldür de niye bu yaylalari bırakip Al-manyalar’a, İstanbullar’a kaçarsunuz. Der ki uşak, hocam, kamumuz doymay. Ha bu yaylalar kamunuzu doyurmaysa neresi güzeldir.

Ha bu bizim yaylalar horon tepme­ye mi yarar?

Yayla dedüğün yer olmuştur artuk, türkü çığırma yeri. Kemençeyi kapan yaylaya koşay!

Uşacuğum ha bu yaylalar başka işe yaramaz mi?

Bakun sayun cema­at… Yaylada arilar vardur. Sayun cemaat, arilar yaramaz hayvanlardan Tutamazsun onları. Diyecesun ki, ariyi niye tutalum derhal sokar adami.

Anlayım lafumi, arilari insanlar tutamaz lâkin onlari Allah tutar!

Bir peteğün içinde binlerce ari kaynaşur,yanyana gelir. O peteğün içü sanki düğün demektür. Sayun cemaat Allah’un bayramida işte böyle böyledür!

Şimdi sorayrim ha bu arilar peteğün içine horon tepmeye mi girmiştür?

Sorayrim, arilar peteğün içine türkü söylemeye mi gelmiştür?

Uyan cema­at, aç gözünü müslüman, aç!

Arilar peteğün içine insanluk için bal yapmaya gelmiş­tür. Ari dedüğün vız vız vız bir minnacuk hayvandur. Sinektür demeyecesün…

Bir önceki yazımız olan Kumandanı Öldürmek - Haruki Murakami başlıklı kitabımızda Kumandanı Öldürmek Haruki Murakami, Kumandanı Öldürmek Haruki Murakami ekitap indir ve Kumandanı Öldürmek Haruki Murakami ekitap oku hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.