Lizbona Gece Treni - Pascal Mercier - PDF E-Kitap Oku, İndir

istanbul escort bayan

Lizbona Gece Treni – Pascal Mercier

Lizbona Gece Treni – Pascal Mercier

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2012
Eklenme: Kasım 17th, 2020
Dil: Türkiye
Sayfa: 413
Yazar: Pascal Mercier

129 Kişi Tarafından Görüldü

Antik diller öğretmeni Raimund Gregorius lisede ders sırasında ansızın sınıftan çıkar, duyduğu Portekizce bir kelimenin büyüsüne kapılarak yaşadığı şehri, düzenli hayatını terk edip hakkında hiçbir şey bilmediği gizemli bir Portekizlinin, doktor ve yazar Amadeu Pradonun izini sürmek üzere Lizbona doğru trenle yola çıkar.

Tesadüfen eline geçen ve Pradonun, hayat, aşk, yalnızlık, arkadaşlık, ölümlülük ve ölümle ilgili notlarının bulunduğu kitabın etkisinden çıkamayan Gregorius, dilini bilmediği, ilk kez gittiği bu yabancı ülkede ve bu olağanüstü yolculuğu sırasında Pradonun hayatının değişik evrelerinde yer almış insanlarla bir araya gelip onun farklı söylenmelerle dokunmuş hikayesinin derinlerine iner.

Bir yandan da kendi içsel yolculuğunu sürdüren Gregorius, Diktatör Salazara karşı savaşmış Amadeu Pradonun kişiliğinde kendine ve insana ilişkin pek çok sorunun yanıtını ararken, bir başkası olmanın dayanılmaz çekiciliğine de karşı koyamayacaktır.

Lizbon’a Gece Treni, sadece Avrupa’dan değil, kendi zihnimizden ve ruhumuzdan da geçen ve dönüşü belli olmayan bir yolculuğun çok sesli, unutulmaz romanı.

Lizbon’a Gece Treni Özeti

Aslında Gregorius’un bu yolculuğu Hermann Hesse’nin Siddhartha’sı, Paulo Coelho’nun Simyacı kitabındaki Santiago’su gibi düşsel ve içsel bir yolculuktur. Gittiği Portekiz’de bir kitabevine giren baş karakterimiz “Hayat, yaşadığımız şey değildir; hayat yaşadığımızı hayal ettiğimiz şeydir.” diyen Amadeu Prado adlı yazarın “Sözlerin Kuyumcusu” kitabını bulur.

Böylece Prado’yu ve onun hayatını keşfetmeye, temas kurduğu insanları tanımak amacıyla tren yolculuğuna çıkar ve Prado’yu yakından tanımaya başlarız.

Onun varoluş düşünceleri, hayata bakış açısı ve kendi deyimiyle imansız bir rahibin gizemini anlamaya çalışırız. Böylece Prado’nun yaşamı ve düşünceleri sayesinde Gregorius’ta kendi hayatını gözden geçirmeye başlar. Beklenmedik bir yolculuk, beklenmedik insanlar ve beklenmedik sözcüklerle bir insanın monoton hayatının nasıl değiştiğini ve insanın kendine olan yolcuğunu okuyorsunuz.

Felsefe ile romanın harmanlandığı, aile, cesaret, aşk gibi erdemlerin çerçevesinde şekillenen, hiç hesapta olmayan bir yolculukla keşfetmenin ne kadar güzel bir macera olduğunu görebildiğimiz muhteşem bir roman

Bir doktorun defterine yazdığı bir cümlenin gizemine kapılarak dersin ortasında, öğrencilerini merak içinde bırakarak sınıfı terk eder ve Lizbon’a doğru, bu doktorun izini sürmek üzere yola çıkar. Potuguês’tir duyduğu kelime. Kapıldığı cümle de şudur: içimizdekilerin çok küçük bir kısmını yaşıyorsak gerisine ne oluyor?

Gregorius, Lizbon’a yetiştiğinde Prado adlı bu doktorun yaşamında yer alan kişilerle görüşür ve onun bazı mektuplarını okuyarak özgürlük, aile, aşk, arkadaşlık üzerine bir hesaplaşma sürecine girer.

Biz onun bu serüvenini dört bölümde okuyoruz.
Birinci bölüm Yola Çıkış. Bu bölümde Gregorius’un Lizbon’a açılacak olan yolculuğunu okuyoruz.
İkinci bölüm olan Karşılaşma’da Prado’nun hayatında yer alan kişileri Gregorius’la beraber ziyaret ediyoruz ve Prado’nun yazılarını okumaya devam ediyoruz.
Üçüncü bölüm olan Deneme, aslında hem Prado’nun hem de Gregorius’un en derin hesaplaşmalarını kapsıyor. Dördüncü Bölümde de yazar öyle güzel bitiriyorki kitabı, istemsizce uzun ve olaylı bir yolculuktan eve dönmüş gibi hissediyorsunuz.

Hepimiz küçük parçalardan oluşuruz, bu parçalar öyle şekilsiz, öyle farklıdırlar ki birbirlerinden, her biri her an canının istediğini yapar; bu yüzden kendimizle kendimiz arasındaki farklılıklar, kendimizle başkaları arasındaki kadardır. Michel de Montaigne, DENEMELER, İkinci Kitap

Her birimiz birden çok kişiyiz, pek çoğuz, ifrat sayıda kendimiz iz. Bu yüzden, çevresini küçümseyen kişiyle o çevreden zevk alan ya da onun yüzünden üzülen kişi aynı değildir. Varlığımızın engin sömürgesinde farklı
düşünen ve farklı hisseden pek çok türde insan vardır. Fernando Pessoa, HUZURSUZLUĞUN KİTABI,

Bir önceki yazımız olan Bir Şahin Uçuyor (Fedainin Son Yolculuğu) - James Boschert başlıklı kitabımızda Bir Şahin Uçuyor (Fedainin Son Yolculuğu) ekitap indir, Bir Şahin Uçuyor (Fedainin Son Yolculuğu) ekitap oku ve Bir Şahin Uçuyor (Fedainin Son Yolculuğu) pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.