Lady Chatterley'in Sevgilisi - D. H. Lawrence - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Lady Chatterley’in Sevgilisi – D. H. Lawrence

Lady Chatterley’in Sevgilisi – D. H. Lawrence

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2016
Eklenme: Kasım 27th, 2019
Dil: Türkçe
Sayfa: 255
Yazar: D. H. Lawrence

1.926 Kişi Tarafından Görüldü

Lady Chatterley’in Sevgilisi; “Bu kuru söz kalabalığı, sana dokunamadığım için. Seni kollarıma alıp uyuyabilseydim, bunca mürekkep şişede de durabilirdi.

Birlikteyken gene erdemli kalabilirdik. Ama bir süre ayrı olmamız gerekiyor, gerçekte böylesi de daha iyi. Ah, kesinlike güvenebilsek geleceğe…

Ama benliklerimizin büyük kesimi bir arada, bir süre bekleyerek, en kısa bir zamanda buluşmak üzere birbirimize doğru yol alıyoruz. John Thomas, Lady Jane’e iyi geceler diler, biraz boynu bükük ama gönlü umut dolu.”

Lady Chatterley’in Sevgilisi, kadınla erkek arasındaki yalın ilişkinin sonsuz olanaklarının, birey yaşamına getireceği yenilenme ile coşkunun araştırılması, Savaş sonrasının açgözlü, kısır, doğadan gitgide kopan ortamında, bir Lady ile bir koru bekçisi arasındaki tutku dolu ilişkiyi anlatan bu roman, yayımlandığı pek çok ülkede büyük tartışmalar doğurmuştu.

D. H. Lawrence’ın değişikliklerle ardarda üç kez yazdığı metni, bu son biçimiyle Akşit Göktürk’ün Türkçesinden sunuyoruz.

Çagımız ister istemez içler acısı bir çag oldugundan, onu acıklı görmekten kaçınıyoruz. Büyük yıkım gelip geçti, kalıntılar ortasındayız şimdi, küçücük yeni evler kurmaya, küçücük umutlar beslemeye başlıyoruz.

Oldukça güç bir iş bu: geleceğe uzanan düz bir yol yok, ama engellerin çevresinde dönüp duruyoruz yada uzerlerinden atlıyoruz. Yaşamamız gerek; yer gök yıkılmış olsa bile.Constance Chatterley’in durumu da buydu aşağı yukarı. Savaş, evini başına yıkmıştı.

İnsanın yaşayıp öğrenmek zorunda olduğunu anlamıştı böylece.1917’de Clifford Chatterley bir ay izinle yurda döndügünde evlenmişlerdi. Balaylarının bitiminde kocası, altı ay sonra hemen hemen parçalanmış bir durumda İngiltere’ye getirilmek üzere, Flanders’a dönmüştü.

O sıralar karısı Constance yirmi üç, kendisi de yirmi dokuz yaşındaydı.Clifford, olaganüstü bir yaşama tutkusu gösterdi. Ölmedi, gövdesinin darmadağan üyeleri yeniden birleşti.

Iki yıl doktorların elinde kaldı. Sonunda iyileştigini; gövdesinin yarısı, yarı belinden aşağısı, ölünceye değin inmeli kalmak üzere, gene yaşayabilecegini soylediler.

Bu 1920’deydi. Karı koca, Clifford’un evine, aile yurtluğu olan Wragby Hall’e döndüler. Babası olmuştu, baronlugu alan Clifford, Sir. Clifford olmuştu şimdi, Constance de, Leydi Chatterley.Chatterleylerin oldukça ıssız kalmış yurtluğunda, az buçuk bir gelirle ev geçindirmeye, birlikte yaşamaya başladılar.

Bir önceki yazımız olan Kumandanı Öldürmek - Haruki Murakami başlıklı kitabımızda Kumandanı Öldürmek Haruki Murakami, Kumandanı Öldürmek Haruki Murakami ekitap indir ve Kumandanı Öldürmek Haruki Murakami ekitap oku hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.