Klara ile Güneş - Kazuo Ishiguro - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Klara ile Güneş  –  Kazuo Ishiguro

Klara ile Güneş – Kazuo Ishiguro

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2021
Eklenme: Mayıs 27th, 2021
Dil: Türkiye
Sayfa: 264
Yazar: Kazuo Ishiguro

1.559 Kişi Tarafından Görüldü

Klara and the Sun’ı aslında bir çocuk hikâyesi olarak yazdığını söyledi. Fakat kızı hikâyenin çocuklar için fazla karanlık olduğunu söyleyince kitap biçim değiştirmek zorunda kalmış.

Eser, yapay zekâ Klara’nın yaşam yolculuğunu ele alıyor. Klara’nın bir dükkân vitrininde yeni sahibini beklemesiyle hikâye başlıyor. Hayatının amacını ve anlamını bulmaya çalışıyor.

Roman, hepimizin aşina olduğu varoluşçu soruları işliyor. İnsan olmak ne demek? Sevmek ne demek? Bunların ötesinde, yaşamın anlamını nasıl bulacağız?

Özet

“Güneş her zaman bize ulaşmanın yolunu bulur.”

Günümüzün en büyük yazarlarından Kazuo Ishiguro, Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandıktan sonra yayımlanan ilk romanı Klara ile Güneş’te, yeni teknolojilerin etkisiyle köklü değişimler geçirmiş bir toplumda yaşanan, sevgi, umut ve fedakârlığa dair unutulmaz bir hikâye anlatıyor.

Sıra dışı gözlem yeteneğine sahip bir yapay zekâ olan Klara, kendisi gibi “Yapay Arkadaş”ların satıldığı mağazadaki yerinden insanları izleyip dış dünyayı öğrenmeye çalışır, onu yeni evine götürecek o özel çocuğu sabırla bekler. O çocuk nihayet çıkageldiğinde, Klara kendini ezici kaygılar ve kırılgan umutlarla dolu bir dünyada bulacak, sarsılmaz bir adanmışlıkla bağlandığı Güneş’in yardımıyla bir mucizeyi gerçek kılmaya çalışırken insan denen canlıyı bütün zaafları ve çelişkileriyle tanıma fırsatı bulacaktır.

“Klara ile Güneş dingin duygusal yoğunluğu sayesinde Ishiguro’nun büyük bir düzyazı üslupçusu olarak yerini sağlamlaştırıyor.” Evening Standard

“Beni Asla Bırakma’yı sevenlere göre bir roman: O kitabın DNA’sındaki duygusal açıklık, kendimizi dışarıdan görebilme niteliği ve insanlığa dair ‒tam olarak iyimser denemese de‒ şefkatli, dokunaklı ve hakiki bakış burada da mevcut.” The Times

“Kazuo Ishiguro büyük bir duygusal güce sahip romanlarında, dünyayla bir bağlantımız olduğu yanılsamasının altında yatan dipsiz uçurumu açığa çıkardı.”

2017 Nobel Edebiyat Ödülü’nün gerekçesinden

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.