Kırılgan Şeyler (Öyküler ve Mucizeler) - Neil Gaiman - PDF E-Kitap Oku, İndir

istanbul escort bayan

Kırılgan Şeyler (Öyküler ve Mucizeler)  – Neil Gaiman

Kırılgan Şeyler (Öyküler ve Mucizeler) – Neil Gaiman

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: Ocak 2016
Eklenme: Şubat 8th, 2019
Dil: Türkçe
Sayfa: 432
Yazar: Neil Gaiman

1.130 Kişi Tarafından Görüldü

Kırılgan Şeyler (Öyküler ve Mucizeler) Neil Gaiman Kitabın da

Kırılgan Şeyler, orijinal adıyla Fragile Things, Neil Gaiman’ın kısa öykülerini içeren “mucizeler” kitabı. İçlerinde Hugo, Locus ödülleriyle derecelendirilmiş öyküler de var, Gaiman’ın farklı zamanlarda yazıp ara verdiği ve sonradan tamamladığı tozlu raf hikayeleri de var.

Çizgi roman olacakken son anda çark edip hikayeye dönüşen eserler var. Hatta bir hikayeyi daha çok andıran şiirler bile var.

Aynı zamanda Gaiman, her öykünün başında o öykünün kendi ‘hikayesini’, ne şartlarda yazdığını ve neden kaleme aldığını da anlatıyor.

Böylelikle hikayenin geçmişini öğrenerek o hikayeye daha farklı açıdan bakma imkanı buluyoruz.

Yokyer, Amerikan Tanrıları ve Anansi Çocukları gibi romanlara imza atan Neil Gaiman, Kırılgan Şeyler’de bu kez öykü ve şiirleriyle karşımıza çıkıyor.

A. C. Doyle’dan Lovecraft’a, Ray Bradbury’den C. S. Lewis’e kadar uzanan bir çağrışım zincirinin görüldüğü bu metinlerde Gaiman, edebiyatın büyülü, fantastik ama hassas gerçekliğine yakından bakmaya davet ediyor bizleri.

Öykülerin, tıpkı hayallerimiz ve kalplerimiz gibi kırılgan şeyler olduklarını hatırlatıyor.

Ahlaki sorumluluklardan kaçınılarak geçirilmiş bir hayattansa kırılgan şeyler uğruna tüketilmiş bir hayatı tercih ederim.

Bu sözler rüyamda yankılandı ve kime hitaben söylendiklerini veya ne kastedildiğini tam anlamasam da uyanır uyanmaz onları bir kenara not ettim.

Kısa öykülerden oluşan bir kitaba yakışan bir addı. Kırılganlıkların sonu yok. İnsanlar çabucak kırılıyor, rüyaları ve kalpleride .

Yazarın Hayatı

Neil Gaiman, Polonyalı Musevi bir ailenin çocuğu olarak, 10 Kasım 1960 tarihinde, Portchester, Hampshire, İngiltere’de dünyaya geldi ve Fonthill, Ardingly ve Whiftgift’in de arasında bulunduğu bir dizi Church of England okulunda eğitim gördü.

Gençlik yıllarında, J.R.R. Tolkien, Edgar Allan Poe, Ursula Le Guin gibi fantastik kurgunun ve Roger Zelazny, Robert A. Heinlein gibi bilim kurgunun büyük ustalarının eserlerini takip etti.

80’li yılların başlarında gazeteci olarak çalışmaya başlayan Gaiman, bu sayede ileride kitaplarını basacaklarını umduğu basın dünyasının önemli isimleri ile tanıştı.

İlk yayınlanan kitabı, Duran Duran adlı müzik grubunun biyografisiydi. Bir yandan farklı İngiliz dergilerinde makaleleri yayınlanırken, bir yandan da British Fantasy Society’ye yazdıklarını gönderiyordu.

Kendisi gibi İngiliz olan grafik roman yazarı Alan Moore’dan etkilenek, grafik romanlar için senaryo yazmaya başladı. İlk olarak Moore’un yarım bırakmasının ardından Marvelman’i tamamlayan Gaiman, bu yapıttan sonra, Future Shock, Violent Cases, Black Orchield gibi erken dönem eserlerine imza attı.

1989 yılında, kendisine büyük ün ve servet kazandıracak olan Sandman’i çıkarttı. Dream karakterinin baş rolünde yer aldığı çizgiroman serisi, 1989-1996 yılları arasında 75 fasikül olarak piyasaya çıktı ve daha sonra yapılan eklemelerle birlikte 11 cilt olarak kitaplaştırıldı.

Grafik romanların dışında uzun romanlar ve kısa hikayelerle düz yazı alanında önemli eserler veren yazar, Diskdünya’nın yazarı Terry Pratchett ile beraber yazdığı Good Omens ile dünya çapında üne kavuştu.

1990 yılında çıkan romanı, 1996 yılında Neverwhere, 1999 yılında, daha sonra sinemaya da uyarlanan Stardust ve 2001 yılında, en iyi eseri olarak bilinen Amerikan Tanrıları takip etti.

Amerikan Tanrıları’nın başarısı üzerine, romanda ek bir karakter olan Anansi’nin adı altında, yeni bir roman kaleme alan Gaiman, Anansi Boys adlı bu roman sayesinde New York Times Best Seller listesinde bir numaraya kadar yükseldi.

Yazarın son romanı, 2008 yılında yazdığı ve çocuklara yönelik olan The Graveyard Book (Mezarlık Kitabı) oldu. Gaiman’ın Anansi Boys dışındaki kitapları Türkçe’ye çevrildi.

Bir önceki yazımız olan Veca (Çürük Vişne 1) - Emine Tavuz başlıklı kitabımızda Veca (Çürük Vişne - 1) ekitap indir, Veca (Çürük Vişne - 1) ekitap oku ve Veca (Çürük Vişne - 1) pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.