Kelebeğin Ruhu (Hayat Yolculuğuna Dair Düşünceler) - Hana Yasmeen Ali, Muhammed Ali - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Kelebeğin Ruhu (Hayat Yolculuğuna Dair Düşünceler) – Hana Yasmeen Ali, Muhammed Ali

Kelebeğin Ruhu (Hayat Yolculuğuna Dair Düşünceler) – Hana Yasmeen Ali, Muhammed Ali

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2021
Eklenme: Temmuz 11th, 2021
Dil: Türkiye
Sayfa: 248
Yazar: Hana Yasmeen Ali, Muhammed Ali

330 Kişi Tarafından Görüldü

Onu harika yapan nedir?

 

Muhammed Ali, dünyanın en efsanevi dövüşçülerinden biri olarak kabul edilmektedir. Ama en büyük mücadelesi ringin dışında. Adı Cassius Clay. Müslüman olduktan sonra Muhammed Ali adını aldı. Dini için savaştı, ırkı için savaştı. Vietnam Savaşı’nda dünya ağır sıklet boks şampiyonu olarak taç giydi ve özgürlüğünü riske attı.

 

Bokstan sonra Parkinson hastalığı ile mücadelesi başladı. Bir kez daha vazgeçmedi. Muhammed Ali, “Kelebek Ruhu”nda hayattan ve mücadeleden öğrendiklerini dünyayla paylaştı. Doğruyu İslam’dan öğrendi. Son olarak bir dünya barış elçisi olarak dünyaya barışı yaymaya çalıştı.

 

Muhammed Ali, kitabının giriş yazısında şunları söylüyor: “Bu kitap hayatımın bir yansımasıdır. En hatırlanmaya değer bazı deneyimlerimi tasvir ediyor ve şu an olduğum adam haline nasıl geldiğimi anlatıyor. Boksa başladığımdan beri uzun bir yol katettim. Tüm dünyayı dolaştım ve her türden insanla karşılaştım. Allah’ın herkesi yeryüzüne dağıtarak ve bizi farklı farklı yaratarak bu gezegeni güzelleştirdiğine inanıyorum. Milletlerimizin hedefi anlayış, farklılıklarımıza saygı ve benzerliklere övgü üzerine çalışmak olmalı. Farklılıktaki güzelliğe değer vermeliyiz. Eğer bütün çiçekler aynı şekilde, renkte ve boyutta olsaydı, dünya çok sıkıcı olurdu.”

 

“Yıllar içinde ruhum büyüdü ve bazı görüşlerim de değişti. Yaşadığım sürece daha çok şeyi anlamaya çalışacağım çünkü kalbin işi hiç bitmez. Cesaretim imtihan oldu Gücüm imtihan oldu Şimdi sabrım ve tahammülüm sınandı Allah’ın her adımda benimle olduğuna inanıyorum. adım adım hayat, bir nefes, bir an. Ancak daha gidecek çok yol var.Sevgi yolculuğuna, gerçeğin, barışın ve anlayışın arayışına başladım…

 

Bu kitap, Muhammed Ali’nin boks kariyerinin ilk gününden hayatının son günlerine kadar olan süreci kapsamaktadır. Ali hayatın amacından başarılı bir sporcu olmaya kadar her şeyi anlatıyor. Okuduğunuzda Ali’nin mükemmel bir insan olduğunu bir kez daha anlıyorsunuz.

 

Muhammed Ali Clay Hakkında

 

 

17 Ocak 1942’de Louisville, Kentucky’de doğdu. Doğduğunda ailesi ona şöyle dedi: “Cassius Küçük Marcellus Kili Ekim 1954’te babasının Noel’de verdiği kırmızı Schwinn bisikleti bir pazarda çalındı ​​ve Ali (Cassius Clay) polisi arıyordu. Irkçılığın ve ayrımcılığın uç noktalara ulaştığı yıllarda hiçbir polis memuru ağlayan siyah bir çocuğu dinlemezdi ama o kararını verdi. Yakınlardaki bir çadırda boks maçı izlerken aradığı polisi buldu. Atmosferden etkilendi ve polisi ve şikayetini umursamayan boksörler gibi bisiklet çalan herkesi yasaklayacağına söz verdi.

 

12 yaşında boksa başladı ve kısa süre sonra Ulusal AAU ve Altın Eldiven Şampiyonalarında amatör rekor kırdı. 1960 yılında profesyonel lige geri döndü ve Roma’da ağır sıklet altın madalyasını kazandı. 18 yaşında Roma Olimpiyatları’nda altın madalya kazandıktan sonra ünü yükselmeye başladı.

 

 

Muhammed Ali 18 yaşındayken, adı şimdi Amerika Birleşik Devletleri sınırlarına yayılmış durumda. Ancak bu sınırları aşmak kolay değil. Çünkü kelebek gibi uçan, arı gibi sokan Muhammed Ali uçmaktan korkar.

 

1960 yılında, 1960 Roma Olimpiyat Oyunlarına katılmak için uçağa binerken paraşüt taşıyordu. Ondan sonra bir daha uçağa binmedi. Muhammed Ali’nin kızı, “Babamın korktuğunu sadece uçaktayken gördüm” diyerek, hayatı boyunca bu korkuyu asla yenemeyeceğini söyledi.

 

22 yaşında dünya şampiyonu olduktan sonra dini seçimini değiştirmiştir ve Vietnam savaşına gitmemiştir. Bu durumu şöyle dile getirmiştir: “Benim onlarla sorunum yok.”.

 

Bu nedenle unvanlarına el konuldu ve bokstan uzaklaştırıldı. 5 yıl hapis ve 10 bin dolar para cezasına çarptırıldı.

 

Ona sadece bir boksör olarak bakmamak gerekir. Çünkü o gücüyle olduğu kadar kişiliğiyle de hep daha iyisini yapmaya çalışmıştır.

 

Uzun süre Parkinson hastalığı ile mücadele eden Muhammed Ali 3 Hazran 2016 tarihinde solunum yolu rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirmiştir.

Bir önceki yazımız olan Orhan Pamuk’a Satmak İstediğim Roman - Tugay Kaban başlıklı kitabımızda Orhan Pamuka Satmak İstediğim Roman ekitap indir, Orhan Pamuka Satmak İstediğim Roman ekitap oku ve Orhan Pamuka Satmak İstediğim Roman epub indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.