kendisine yapılan bu hakaretlerden kaçmanın tek yolunu kitaplara sığınmakta bulmuştur

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Jane Eyre – Charlotte Brontë

Jane Eyre – Charlotte Brontë

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: Mayıs 2018
Eklenme: Temmuz 18th, 2018
Dil: Türkce
Sayfa: 576
Yazar: Charlotte Brontë

6.559 Kişi Tarafından Görüldü

Yayınlandığı ilk günden itibaren edebiyat dünyasına bir bomba gibi düşen Jane Eyre, çok geçmeden bütün okurların ve eleştirmenlerin gönlünde taht kurmayı başarmıştır. Kimsesiz bir çocuk olarak baskı altında geçen yılların ardından, kendi ayaklarının üzerinde durmayı başaran özgür ruhlu genç kadın, patronunun sakin ve gizemli doğası karşısında, yüreğine daha fazla söz geçiremeyerek yenik düşer.

Ama her aşkın bir bedeli vardır ve herkes kendi payına düşeni ödemek zorundadır.
Charlotte Brontë’nin tartışmasız herkes tarafından başyapıt olarak nitelenen bu ölümsüz eseri tutkulu romantizmi ve büyüleyici diliyle halen bütün zamanların en büyük aşk hikâyelerinden biri olma özelliğini koruyor.

ROMANIN ÖZETİ

1800 yıllarında Kuzey İngiltere’de yaşayan Jane Eyre’nin anne ve babası ölmüş, Jane de  dayısının yanında  yaşamaya başlamıştır. Jane Eyre on yaşlarında zayıf, çelimsiz bir çocuktur. Fakat dayısı da ölüm döçşeğine düşer. Dayısı ölür iken eşinden  küçük Jane’ye bakması için söz alır. Yengesi kocasına söz verdiği için hiç istemese de bu çelimsiz ve çirkin kıza bakmak zorundadır.

Ancak dayısının başka çocukları da vardır.  Evin çocukları olan John, Eliza, Georgiana  evlerine sonradan gelen bu küçük çirkin ve çelimsiz  kızdan hiç hoşlanmamaktadır. Jane bu e vde fazlalık olarak görülmekte, kötü kalpli yengesi onu kendi çocuklarından ayrı tutmaktadır. Hatta çocukların Jane ile iletişim kurmaları bile yasaktır.

Çocuklar jane’e bu evde istemediklerini , onun fakir bir akrabaları olduğunu , onlarla yaşamasına izin verildiği için kendilerine minnettar olması gerektiğini sık sık Jane’nin yüzüne vurmaktadırlar. Jane bu aşağışanmalara ve mecburiyete katlanmak zorundadır.

Jane , kendisine yapılan bu hakaretlerden kaçmanın tek yolunu kitaplara sığınmakta bulmuştur. Küçük Jane anne ve babasının ölümü yüzünden düştüğü bu duruma ancak kitap okuyarak dayanabilmektedir. Hakaretlere   katlanmaya çalışan jane’nin bir gün sabrı taşmış ve isyan etmiştir. Bu isyan sonrasında  yengesi ona ceza verir. Bu ceza Dayısının öldüğü odaya kapatılmak cezasıdır. jane  bu odada anne ve babasının ölümünü de hatırlayarak  odada kabuslar görmüş ve korkudan hasata olmuştur. Bu olaydan sonra yataklara düşer. Yengesi ise artık bir karar vermiştir.  jane’i evden atmanın bir çaresini bularak Jane’yi yatılı okula gönderir.
Jane Eyre bu okula başladığında  henüz 10 yaşındadır. Bu okulun bütün ihtiyaçları zengin bir adam tarafından karşılanmaktadır. Fakat bu okuldaki öğrenciler zaman zaman aç kalmakta soğuktan üşümektedirler. Jane de bu sıkıntılara katlanmak zorundadır.

Ama Jane için güzel günler başlamıştır. Okulda kalan diğer sahipsiz kızlarla oldukça iyi arkadaşlıklar kurmaya başlamıştır. Bundan sonraki günleri eskisine  nazaran oldukça huzurlu geçmektedir.

Okuldaki sekiz yılı  acısıyla tatlısıyla diğer arkadaşları ile güzel dostluklar kurarak işte böyle geçer.

Sekiz yıl sonra Jane artık genç bir kız olmuştur . Jane 18 li yaşlarına geldiğinde yatılı okulunda tifüs humması salgını çıkmış Jane’nin en yakın arakdaşları bu humma salgınında ölmeye başlamıştır. En yakın arkadaşı  olan Helen de bu salgın anında ölür.  Okulun  müdiresi  ve herkesin çok sevdiği Bayan Temple de evlenmiş ve okuldaki işini bırakmak zorunda kalmıştır.  Jane kardeşi yerine koyduğu Helen’in ölmesi, ……

Bir önceki yazımız olan Aşk Köpekliktir - Ahmet Ümit başlıklı kitabımızda Aşk Köpekliktir ekitap indir, Aşk Köpekliktir ekitap oku ve Aşk Köpekliktir pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.