İpek Sabahlık-Bir Suat Derviş Romanı – Osman Balcıgil

İpek Sabahlık-Bir Suat Derviş Romanı – Osman Balcıgil

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2017
Eklenme: Eylül 9th, 2018
Dil: Türkçe
Sayfa: 432
Yazar: Osman Balcıgil

11.739 Kişi Tarafından Görüldü

Suat Derviş, hayata ağzında altın kaşıkla merhaba dedi.

Son nefesini yoksulluk içinde verirken, üzerinde saraylı annesinin hediyesi ipek sabahlık örtülüydü.

Ülkesi için en iyiyi isteyen aydınların gördüğü eziyetten nasibini fazlasıyla aldı.

Bu yolda, doğurmak üzere olduğu oğlunu kaybetti.

Onlarca kez sinemaya ve sahneye uyarlanan FOSFORLU CEVRİYE isimli romanında, “hayatının aşkı”nı betimledi.

Bu eseriyle sadece kendi ülkesinde değil, pek çok ülkede de gönülleri fethetti.

Nâzım Hikmet’in “başını eğemedim, gölgesini çiğnedim” diye şiirler yazdığı yıl, Suat Derviş sadece on altı yaşındaydı.

Sonra biri güreşçi, biri romancı, öteki gazeteci olmak üzere üç koca eskitti.

Almanya’da Suzet Doli ismiyle Almanların, Fransa’da Suat Derwish adıyla Fransızların kalbini çaldı.

Yaşadığı dönemin kuşkusuz en iyi gazetecisi ve en çok okunan romancısı olan Suat Derviş’in soluk kesen dramını, İPEK SABAHLIK’ta sevinerek, gıpta ederek, şaşırarak, acı çekerek okuyacaksınız.

Tıpkı Nâzım Hikmet’in annesinin hayatının kaleme alındığı ELA GÖZLÜ PARS CELİLE’yi ve bir Sabahattin Ali romanı olan YEŞİL MÜREKKEP’i okurken olduğu gibi.

Suat Derviş. 1903 yılında İstanbul’da dünyaya gelen bir yazar ve gazeteci… 69 senelik yaşamında birçok eser yazmış, birçok ilke imza atmış. Derviş’in ilk eseri olan Hezeyan şiiri, 1918’de Alemdar gazetesinde yayınlanmış, ilk romanı olan Kara Kitap 1920 yılında basılmış. En bilinen yapıtı Fosforlu Cevriye… Onun dışında 13 romanı daha var…

Suat Derviş, İleri, Alemdar, İkdam, Süs, Resimli Ay, Cumhuriyet, Son Posta, Yeni Ay, Tan, Haber, Son Telgraf, Gece Postası gazetelerinde çalışmış. 1922’de Ankara hükümetinin temsilcisi olarak İstanbul’a gelen Refet Bele’yle ilk röportajı Alemdar gazetesi için yapmış. 1936 yılından itibaren çalışmaya başladığı Tan gazetesinde kadın sorunlarını işleyen yazılar yazmış… Son Posta gazetesinde çalışırken 1936 yılında Montrö Konferansı’nı izlemeye gitmiş ve böylece yurtdışına giden ilk kadın gazeteci olmuş. Suat Derviş dört kez evlenmiş: Seyfi Cenap Berksoy, Selami İzzet Sedes, Nizamettin Nazif Tepedelenli ve Reşat Fuat Baraner… Bu isimlerin yanı sıra hayatında etkili olan bir ad daha var; Nâzım Hikmet… Şair, onun için “başını eğemedim, gölgesini çiğnedim” diye dizeler yazmış… Suat Derviş’in olağandışı yaşam öyküsü, Osman Balcıgil tarafından İpek Sabahlık adıyla romanlaştırdı… Kitap, Destek Yayınevi etiketiyle geçtiğimiz günlerde raflardaki yerini aldı…

Bir önceki yazımız olan Yuval Noah Harari Kutulu Set-Sapiens/Homo Deus - Yuval Noah Harari başlıklı kitabımızda Yuval Noah Harari Kutulu Set-Sapiens/Homo Deus, Yuval Noah Harari Kutulu Set-Sapiens/Homo Deus epub indir ve Yuval Noah Harari Kutulu Set-Sapiens/Homo Deus epub oku hakkında bilgiler verilmektedir.

“İpek Sabahlık-Bir Suat Derviş Romanı – Osman Balcıgil” için 2 Yorum

  • Muhammed Mustafa :

    Merhaba kitabı indirmek istiyorum ancak inmiyor sayfa sürekli yenileniyor acaba çözümünüz var mı? yardımcı olabilir misiniz?

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.