Homo Sapiens (Gezegeni Dönüştüren Güç) - Mark A. Maslin, Simon L. Lewis - PDF E-Kitap Oku, İndir

istanbul escort bayan

Homo Sapiens (Gezegeni Dönüştüren Güç) – Mark A. Maslin, Simon L. Lewis

Homo Sapiens (Gezegeni Dönüştüren Güç) – Mark A. Maslin, Simon L. Lewis

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2020
Eklenme: Kasım 17th, 2020
Dil: Türkiye
Sayfa: 432
Yazar: Mark A. Maslin, Simon L. Lewis

143 Kişi Tarafından Görüldü

Homo Sapiens (Gezegeni Dönüştüren Güç) . Dünyaca ünlü iki uzman tarafından, bilim dünyasında günümüzün en önemli fikirlerinden biri olan Antroposen’e bilimsel, tarihsel ve politik bir bakış.

Biz insanlar yalnızca bugünü etkilemekle kalmıyoruz. Yerküre’nin dört buçuk milyar yıllık tarihinde ilk kez, kendi geleceğini tayin eden bir tür söz konusu. Eskiden göktaşları, süper yanardağ patlamaları ve anakaralardaki yavaş tektonik hareketler Yerküre’nin ikliminde ve üzerindeki yaşam formlarında köklü değişikliklere neden olurdu. Şimdiyse Yerküre’yi değiştiren yeni bir güç var: Homo sapiens, sözde “akıllı” insan.

İnsanlığın gezegene olan etkisinin en düzeye ulaştığı ve neredeyse geri döndürülemez bir hâl aldığı bu sürece bilim çevreleri yeni bir isim veriyor: Antroposen. Kimilerine göre Antroposen, çevre üzerinde sahip olduğumuz benzersiz gücü simgelemektedir. Kimilerine göreyse bize doğaya hâkim olduğumuz yanılsamasını veren aşırı kibirden kaynaklanmaktadır. Bu konudaki görüşümüz ne olursa olsun, kulağa tuhaf gelen bu bilimsel terimin altında en derin korkularımızın ve ütopik fikirlerimizin bağlı olduğu; bilim, felsefe ile politikanın çarpıcı bir sentezi yatmaktadır.

Gezegeni Dönüştüren Güç: Homo Sapiens, çağlar boyunca doğa üzerinde bıraktığımız etkilerin izini sürerek insanlık tarihine dair yeni bir görüş sunuyor ve yarattığımız bu dengesiz dünyada türümüzü bekleyen geleceği gözler önüne seriyor.

Homo Sapiens Nedir

Homo Sapiens, insanları hayvanlardan ve diğer canlı türlerinden ayıran bir terimdir. ”Düşünme” ve ”Konuşma” yetileriyle diğer canlı türlerinden farklı olan Homo Sapiens terimi, modern insanı tanımlamak için de kullanılır. Homo Sapiens ne demek, özellikleri nelerdir? Sizin için araştırdık.

Yalnızca en akıllı tür olan Homo Sapiens hayatta kalmayı ve neslini devam ettirmeyi başarmıştır. Bunda en büyük etken adaptasyon süreci olarak görülmektedir. Hem çevresiyle hem de iklim şartlarıyla uyum sağlayan modern insan, düşünme gücünü kullanıp geliştirerek dünyadaki en güçlü canlı haline gelmiştir.

Teoriye göre Homo Sapiens’in ataları mağaralarda yaşıyordu. Konuşma ve düşünme yetisinden yoksun olan Homo Habilis, kollarını da bacakları gibi kullanıyordu. Daha sonra Homo Erectus türüne geçildi. ”Erectus” sözlük anlamı itibariyle ”Ayağa kalkan” demektir.

Homo Sapiens’in özellikleri bulunduğu her çevreye hem fiziksel hem de zihinsel olarak uyum sağlamasıdır. Hayatta kalma içgüdüsüne bağlı olarak düşünme yetisi gelişmiş, bilim, sanat, teknoloji gibi konularda üretimler gerçekleştirerek modern kentler kurmuştur.

Homo sapiensleri diğer türlerden ayıran anatomik özellikler şunlardır:

  • Geniş ve dik bir alın yapısı,
  • Yüzde kaşların bulunduğu kısmın çıkık olmaması,
  • Yüzün fırlak değil yassı olması,
  • Alt çenenin ön kısmında ileri doğru bir çıkıntının bulunması ve dişlerinin küçük olması.

Homo sapiensler yaklaşık 50-60 bin yıl önce Avustralya kıt’asına göç etmişlerdir. Homo sapienslerin Amerika kıt’asına ulaşmaları ise büyük olasılıkla 20 bin ile 15 bin yıl öncesinde gerçekleşmiştir.

 

Homo Sapiens  (Gezegeni Dönüştüren Güç) Kitabı Tanıtım amaçlı olarak yayınlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Camları Kırın Kuşlar Kurtulsun - Fatoş Güney başlıklı kitabımızda Camları Kırın Kuşlar Kurtulsun ekitap indir, Camları Kırın Kuşlar Kurtulsun ekitap oku ve Camları Kırın Kuşlar Kurtulsun pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.