Hacizli Toprak - Cengiz Tuncer - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Hacizli Toprak – Cengiz Tuncer

Hacizli Toprak – Cengiz Tuncer

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 1973
Eklenme: Ekim 21st, 2019
Dil: Türkçe
Sayfa: 213
Yazar: Cengiz Tuncer

871 Kişi Tarafından Görüldü

Hacizli Toprak, Cengiz Tuncer’in ilk romanı. 1959 yılında yayınlandı, 1970 yılında ikinci, 1973 yılında üçüncü kez basıldı. Rusça’ya çevrildi.

1964 yılında Ukrayna’da, 1965 yılında Moskova’da çıktı. 1931 Buldan doğumlu Tuncer, Anadolu insanının sayılmakla bitmeyen çilesini, sevecenliğini yalın bir dille anlatıyor Hacızlı Toprak’ta

Yeşil boyalı araba ardında ince bir toz bulutu bırakarak ilerliyordu.Arabanın kendiliğinden gidiyormuş gibi bir hali vardı. San­ki o iki sıska, cılız beygiri çözseniz yine yoluna devam edecek­miş gibi geliyordu insana.

Karşıda sıra sıra birbirinin sırtına binmişcesine üç dağ var­dı. Bu üç dağın arasına girecekti birazdan yol . Buraya Ke­sikbel derlerdi. Dağ aralarına, ovaya yerleşmiş kırk pare köy vardı Kesikbel ‘de. Kimi Buldana bağlıydı, kimi Güneye, kimi Alaşehire. Yine de buralara herkes Kesikbel köyleri derdi.

Adetleri, kaderleri, korkuları, sevgileri hep birbirine benzer­di.Çokluk oturdukları köyün adını söylemezler, «Kesikbel­ deniz»derler, çıkarlardı . Kesikbel sanki kırk parçaya bölün­müş bir koca köydü.

Günlerden bir gün, tan yeri ağarırken;Karaahmedin adamları uyanmışlar.Bakmışlar Karaahmet yok. Bakmışlar Mastan Mustafa yok… Kurt düşmüş içlerine. Sonra bir dere­nin yatağında, Özürlük deresinin yatağında Karaahmedin başsız cesedini bulmuşlar.

İşte şimdi Kesikbele sahip çıkan o 100 altın.Bu yüzden yalnız Mastan soyu değil Çakallar köyü de lanetlenmiştir. Ama Çakallar köylüleri onu kendilerinden say­mazlar.

Çakallar köyünden birini kızdırmak için.«Mastanın hemşerisi» derler.

Bir önceki yazımız olan Kumandanı Öldürmek - Haruki Murakami başlıklı kitabımızda Kumandanı Öldürmek Haruki Murakami, Kumandanı Öldürmek Haruki Murakami ekitap indir ve Kumandanı Öldürmek Haruki Murakami ekitap oku hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.