Güneşe Dön Yüzünü - Ayşe Kulin - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Güneşe Dön Yüzünü – Ayşe Kulin

Güneşe Dön Yüzünü – Ayşe Kulin

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: Nisan 2012
Eklenme: Ocak 8th, 2019
Dil: Türkçe
Sayfa: 82
Yazar: Ayşe kulin

2.311 Kişi Tarafından Görüldü

Sami Bey’in ruhu bana mısın demiyordu ipil ipil yağan yağmura. Bir Fatih’e iniyor, bir gençliğine gidip Kumkapı sahillerinden karpuz kabuklarının yüzdüğü kristal denize atıyordu kendini, bir Perşembe Pazarı’ndaki hurdacı dükkânına, yeni yeni para kazanmaya başladığı günlere dönüyordu. Ama en büyük huzuru ilk karısının yanına vardığında duyuyordu. Önünde dilimlenmiş domatesi, kavunu, beyaz peyniri, karşısında yokluğuna alışamadığı ilk aşkı, karısı, buğulu ılık sesiyle ‘koklasam saçlarını bu gece taa fecre kadar’ı okuyordu… Çocuklarının doğumu… onları Florya’ya denize sokmaya götürdükleri günler… okula başlayışları… sonra bir hançer saplanıyordu göğsüne, karısının tabutunun arkasından yürüyordu ağır ağır. Gözyaşları sel gibi düşüyordu yanaklarına.

Güneşe Dön Yüzünü 1940’lardan 80’lere Türkiye’nin panoramasını çiziyor..

Kitabın kısa Özeti

Emine ilkokul’a giden küçük bir kızdır. O yaşta Atatürk düşüncesini benimsemiş, Cumhuriyete karşı tutkusunu geliştirmiştir.

On Kasım, Cumhuriyet ve Milli Bayramlar’da içinde bulunan vatan aşkı onu ağlatarak duygulandırır. Okulda öğrenci andını dimdik, yüksek sesle her sabah Emine okurdu. Ona en yakın insan dedesiydi. Kendisi çiftçilik yapardı.

Emine geceleri dedesiyle uyurdu. Bir gün dedesine Atatürk ve Cumhuriyet hakkında düşüncelerini vurgulamak ister. Cumhuriyet’i, Atatürk ilkelerini anlatmaya başlardı.

Dede kaşlarını çatar ve bu hususla ilgli konuşmak istemez. Emine şaşırır. Çünkü dedesi Atatürk’ü sevmiyordu. Vatanlarını kurtaran onlara Cumhuriyet’i armağan eden, bu kahraman ismini duymak istemiyordu.

Emine dedesinin hastalandığını düşünür. Anneannesi, dedesinin Osmanlı içinde büyüdüğünü, mecliste çalıştığını, o devrin insanı olduğunu söyler. Emine böylece ilk düş kırıklığını yaşar. Ankara’ya okuluna annesinin yanına dönmek ister.romanımız (Edebiyat,Hikaye) akıcı şekilde devam eder. iyi Okumalar.

Bir önceki yazımız olan Kumandanı Öldürmek - Haruki Murakami başlıklı kitabımızda Kumandanı Öldürmek Haruki Murakami, Kumandanı Öldürmek Haruki Murakami ekitap indir ve Kumandanı Öldürmek Haruki Murakami ekitap oku hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.