Germinal - Emile Zola - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Germinal – Emile Zola

Germinal – Emile Zola

Lisans / Fiyat: ücretsiz
Yıl: Mart 2017
Eklenme: Ağustos 7th, 2018
Dil: Türkçe
Sayfa: 556
Yazar: Emile Zola

2.779 Kişi Tarafından Görüldü

Natüralizm akımının en önemli temsilcilerinden olan yazar, romanları için gerekli yaşam deneyimini zorluklar içinde geçen gençlik yıllarında kazandı. Zola, romancının olayları bir izleyici gibi kaydetmekle yetinmemesi, kişileri ve tutkularını bir dizi deneyden geçirirken, duygusal ve toplumsal olguları bir kimyacı gibi işlemesi gerektiğini savundu. Kuzey Fransa’da uzlaşmaya yanaşmayan maden işçilerinin grevini konu alan Germinal sadece Zola’nın değil, Fransız edebiyatının da en değerli eserleri arasında sayılmaktadır.

Hikayenin kahramanı Etienne, iş aramak için yola çıkan bir işçidir. Sosyalist görüşü benimseyen biridir. Montsou bölgesine gelir ve maden işçisi olarak işe başlar.  Bu işi ona Maheu isimli bir işçi bulmuştur. Maheu, yedi çocuğu olan bir maden işçisidir. Ailede çocuklarla beraber beş kişi çalışmaktadır.

Yerin 550 metre altında ve oldukça zor şartlar altında çalışmaktadırlar. Maden ocağındaki koşullar sağlıksızdır. Maheude, tek derdi ailesini geçindirmek olan bir kadındır. Büyük kızı Catherine de madenlerde çalışmaktadır. Büyük oğlu Zacharia ve kötü karakterli Jenalin evde yaşayan diğer karakterleridir. Ayrıca, evdeki diğer kişi de kambur ve iyi bir karaktere sahip olan Alzire’dir. Alzire, annesine yardım eden biridir ve iyi niyetlidir. Zacharia’nın iki çocuğu vardır. Çocukların annesi olan Philomene ile sonradan evlenir ve evde boş bir yer oluşur. O yere de kiracı olarak Etienne gelmiştir. Etienne, evin büyük kızı Catherine’e aşık olur ancak o Chaval ile birlikte olur.

Son zamanlarda aldıkları ücretlerden kesinti yapılan işçiler, geçim sıkıntısı yaşamaya başlarlar. Önceleri daha iyi olan ücretleri çeşitli bahanelerle azaltılmıştır. Bu haksızlığa dayanamayan Etienne, yardım sandığı isminde bir projeye ön ayak olur. Biraz para toplansa da grev kaçınılmaz hale gelmiştir. Grev başlar ve diğer kömür madenlerine de sıçrar. Grevdeki işçiler greve destek olmayan işçilerin çalışmasını bile engellemektedir. Etienne bu grev ortamında işçilerin lideri sayılır. Bir diğer maden ocağının grev yapmasını isterler ve oraya saldırırlar. Orada çalışan Catherine ve Chaval son anda kurtulur.  Maden ocağının sahibi iflas eder. Çaresiz kalan işletme yöneticileri silahlı kuvvetlerin yardımını ister

Bu arada bazı işçilerin geri dönmesi için çabalanmaktadır. Grev yapan işçiler bunlara çok sinirlenir ve askerlere taş atar. Çıkan çatışmada Maheu ölür. Şirket anlaşmayı kabul eder ve ocaklar açılır. Bu arada, eskiden anarşist olan Rus karakter Souvarine borulara sabotaj yapmıştır. Etienne, Catherine ve Chaval maden sıkışır. Etienne kurtulur, ancak Chaval ve Catherine hayatını kaybeder.

Etienne, Paris’e gitmeye ve yoldaşı Pluchart ile Enternasyonel’de çalışmaya karar verir. Bu sırada Maheuda ile karşılaşırlar. Kadın, içinde her zaman bir umut olduğunu, kocasının ve iki çocuğunun ölmesine rağmen Etienne’e kızgın olmadığı söyler.

Bir önceki yazımız olan Aşk Köpekliktir - Ahmet Ümit başlıklı kitabımızda Aşk Köpekliktir ekitap indir, Aşk Köpekliktir ekitap oku ve Aşk Köpekliktir pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

“Germinal – Emile Zola” için 2 Yorum

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.