Georg Wilhelm Friedrich Hegel Kitapları - pdf - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Georg Wilhelm Friedrich Hegel Kitapları – pdf

Georg Wilhelm Friedrich Hegel Kitapları – pdf

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2021
Eklenme: Mart 11th, 2021
Dil: Türkiye

556 Kişi Tarafından Görüldü

Georg Wilhelm Friedrich Hegel, Günümüzde Almanya’nın güney batısında yer alan Stuttgart, Württemberg’de doğan idealist Alman filozof. Etkisi, hem onu takdir edenler (Bradley, Sartre, Küng, Bauer, Stirner, Marx) hem de acımasızca eleştirenler (Kierkegaard, Schopenhauer, Nietzsche, Heidegger, Schelling) gibi çok farklı konumlardaki insanlar üzerinde çok geniş bir yelpazede olmuştur.

Felsefenin sürekli tartışılan sorunlarının fasit dairesinin dışına çıkmak için, muhtemelen felsefede ilk kez, tarih ve yapının önemli olduğunu ileri sürdü. Efendi-köle diyalektiği nin kavramsallaştırması öz farkındalık oluşması için ötekinin öneminin altını çizdi.

Hegel, Kant’ın felsefesine inanmakla beraber onun fikirlerini yetersiz buluyordu. Kant’ın aksine insanların her şeyi öğrenebileceklerine inanmıştı. Hegel’e göre dünya demek mantık demekti. İnsanlar mantığın sınırlarını çözdükleri anda beşerin sınırlarını da çözmüş olacaklardı.

Hegel’e göre, biricik, canlı felsefe, çelişmelerin -daha doğrusu karşıtların- felsefesidir; çiçek, meyvenin ortaya çıkmasına yol açar, ama meyvenin ortaya çıkması için de, çiçeğin ortadan kalkması gereklidir. Demek ki üremenin gerçeği, hem çiçek hem meyve olmaktır. Ölüm hem ortadan kaldırmadır, hem yeniden doğuşu sağlayan koşuldur.

Hegel ömrünün son yıllarını Berlin’de geçirdi. 1831 yazı ve sonbaharı boyunca süren kolera salgınının son kurbanlarından biri oldu. 14 Kasım’da kısa süren bir hastalıktan sonra ölmüştür.

Hegels Sistemine Giriş (Ansiklopedi,Fenomenoloji ve psikoloji) Özet

Hegel, kötü şöhretli karmaşık ve zorlu felsefesine bir giriş olarak, Encyclopaedia of the Philosophic Sciences’ın üçüncü bölümü olan The Philosophy of Spirit’den fenomenoloji ve psikoloji bölümlerini önerdi. Bunlar, ana bölümleri Mantık, Doğa ve Sprit olan felsefi sistemine en iyi girişi sağladı.

Hegel’in Sisteme Giriş Sonunda, modern okuyucunun filozofun çalışmasına kendisinin önerdiği şekilde yaklaşmasını mümkün kılar. Kitap, “Fenomenoloji” ve “Psikoloji” nin yeni bir çevirisini, bölüm bölüm kapsamlı bir yorum ve bu çalışmanın bir giriş olduğu sistemin bir taslağını içermektedir.

Kitap, Hegel’in hem yeni hem de deneyimli okuyucuları için faydalı olacak net ve zarif bir analiz sunuyor.

Bir önceki yazımız olan Eğitim Bir Kitle İmha Silahı - John Taylor Gatto başlıklı kitabımızda Eğitim Bir Kitle İmha Silahı - John Taylor Gatto ekitap indir, Eğitim Bir Kitle İmha Silahı - John Taylor Gatto ekitap oku ve Eğitim Bir Kitle İmha Silahı - John Taylor Gatto ücretsiz indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.