Elveda Gülsarı - Cengiz Aytmatov - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Elveda Gülsarı – Cengiz Aytmatov

Elveda Gülsarı – Cengiz Aytmatov

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 1996
Eklenme: Ekim 18th, 2016
Dil: Türkçe
Sayfa: 175
Yazar: Cengiz Aytmatov

6.316 Kişi Tarafından Görüldü

Kitap Özeti,

Elveda Gülsarı romanının kahramanı Tanabey, gençlik yılları boyunca çok hareketli yaşamış, oldukça çalışkan ve iyi niyetli birisidir. Çora’nın ısrarı üzere çok sevdiği demircilik mesleğini bırakarak yılkıcılığa, yani at çobanlığına başlamıştır. Sürüde bakmak için devraldığı Gülsarı adında oldukça değerli bir yorga at vardır. Tanabey bu at sayesinde oynanan tüm yarışlarda birinci gelmektedir.

Devrim Düşmanlığı

Bir gün Tanabey’den Çora’nın yerine yeni tayin edilen sekreter için Gülsarı atı istenir. Tanabey atını vermemek için ne kadar dirense de sonradan vermek zorunda kalır. Fakat at her defasında yeni sahibinden kaçıp, eski sahibini geri bulmaktadır. Sekreterin adamları Gülsarı atına işkenceler yaparlar. Tanabey çok üzülse de sekreterin verdiği görevleri yerine getirmeye devam eder.

Bir gün Tanabey’den yanında birkaç  yardımcı genç olmak üzere koyun sürüleri ile ilgilenmesi istenir. Tanabey bunu kabul ederek dağlarda, yaylalarda koyun sürüleri ile uğraşır fakat o kadar zor durumlarda kalır ki, tam da burada eski insanların kullandığı keçe çadırlarının yaptığı iş yani, çobancılık için oldukça uygun olduğunu anlar.

Tanabey’in, hava şartlarındaki bozukluktan, yardım etmesi için yanında olan gençlerin bırakıp gitmelerinden ve ona tahsil edilen ağılın mahvolmuş bir durumda olmasından dolayı oldukça morali bozulmaktadır. O zamanlarda gelen müfettişe patlar ve müfettişe konuşulan sorunun çözümü için kafa yorulmadığını, her zaman daha fazlasını istediklerini söyler. Tanabey bunları söylerken yeni efendi sözünü kullanması onun devrim düşmanlığı ile yargılanmasına hatta partiden atılmasına kadar gidecek bir sözdür. Git gide heyecanlanan Elveda Gülsarı adlı roman, her sayfasında okuyucuları heyecanlandıran bir kitaptır.

Kitap Yorumları Şu Şekilde,

“Cengiz Aytmatov eserlerinde insanı etkisi altına alan, hikayelerin geçtiği yerlere insanı götüren ve kahramanları gözlerinde canlandıran bir yazar. Kitabı aldım ve yeni okumaya başladım”

“Aytmatov’un bir güne bütün bir ömrü sığdırdığı kitabı. Gün olur asra bedeldeki gibi insanın bir gününde bütün bir ömrünün film şeridi gibi gözlerinin önünden geçişine tanıklık edeceksiniz. ve insanların inandıkları uğruna verdikleri mücadeleyi.”

“Aytmatov un her eserı başka güzel bu da dıgerlerı gıbı harıkaydı.bızım kültürümüze yakınlığını sevıyorum”

Dünya Romanı pdf, kazak kırgız e-kitap

Bir önceki yazımız olan Lontano - Jean Christophe Grange başlıklı kitabımızda Jean Christophe Grange, Lontano ve polisiye roman hakkında bilgiler verilmektedir.

“Elveda Gülsarı – Cengiz Aytmatov” için 2 Yorum

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.