Derviş ve Ölüm - Meşa Selimoviç - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Derviş ve Ölüm – Meşa Selimoviç

Derviş ve Ölüm – Meşa Selimoviç

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2014
Eklenme: Şubat 14th, 2022
Dil: Türkiye
Sayfa: 346
Yazar: Meşa Selimoviç

182 Kişi Tarafından Görüldü

Kitap, MEB’in açıkladığı 100 Temel Eser listesinde de yer alıyor. Meşa Selimoviç, Derviş ve Ölüm’de mutlak dinî doğrular üzerine kurulu dünyasında yaşayan Ahmed Nureddin’in, erkek kardeşinin suçsuz yere tutuklanıp idam edilmesinden sonra düştüğü derin karmaşayı resmederken insanın ruh dünyasındaki çelişkileri, gelgitleri incelikle işler.

Ölüm, yaşam, aidiyet, iktidar, iktidarın gereklilikleri ve değişmez değerlerin hayat pratiğine yansıması etrafında dolaşırken insanlık durumlarını merkeze alan muhteşem bir eser ortaya koyar. Yugoslavya´da edebiyat dersleri programında yer alan Derviş ve Ölüm’deki izlekler, romana evrensel bir boyut kazandırır.

Özet

Tarihsel dönemlere veya koşullara bağlı özel durumlardan çok, insan doğasının yapısı, zaafları ve ihtirasları etrafında dönen roman müthiş bir içe bakış örneğidir. II. Dünya Savaşı esnasında amansız çatışmaların cereyan ettiği Bosna’da savaşa bizzat katılan ve savaşın insan ruhunda açtığı yaraları ömür boyu içinde taşıyan birisidir Selimoviç.

Gerçek hayatta 1944 yılı sonlarında, Partizan ve aynı zamanda Tuzla Askerî Bölge Komutanlığında subay olan ağabeyi Şevki Selimoviç’in, III. Kolordu Askerî Mahkemesi kararıyla kurşuna dizilmesi ve bu olayın Meşa Selimoviç’in ruhunda açtığı yara, devrim ve iktidar ile devrimin evlatları arasındaki ilişkileri yeniden okuması, Derviş ve Ölüm’ün yazılmasının arkasındaki önemli bir motiftir.

Nitekim romanda da, erkek kardeşinin suçsuz yere idam edilmesi Şeyh Ahmed Nureddin’in hayatında esaslı bir kırılma yaratır.

Çıkan isyan sonucu öldürülen Kadı´nın yerine artık Nureddin geçmiştir; artık iktidar sahibi, kendisidir. Ancak “iktidar”ın öyle bir yapısı vardır ki “sahibi”ni, en yakın dostu ile iktidar arasında bir seçim yapmak zorunda bırakacaktır.

Bir önceki yazımız olan Adil Oyun - Monica Murphy başlıklı kitabımızda Adil Oyun - Monica Murphy, Adil Oyun - Monica Murphy ekitap indir ve Adil Oyun - Monica Murphy ekitap oku hakkında bilgiler verilmektedir.

“Derviş ve Ölüm – Meşa Selimoviç” için 1 Yorum

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.