Değiştirilmiş Karbon - Richard K. Morgan - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Değiştirilmiş Karbon – Richard K. Morgan

Değiştirilmiş Karbon – Richard K. Morgan

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2018
Eklenme: Eylül 21st, 2018
Dil: Türkçe
Sayfa: 496
Yazar: Richard K. Morgan

44.225 Kişi Tarafından Görüldü

21. yüzyıl bilimkurgu edebiyatının en önemli eserlerinden biri olan Değiştirilmiş Karbon’dan uyarlanan ve Netflix’in yayımlayacağı distopik dizi Altered Carbon, 2018’in en çok seyredilecek projelerinden biri olmaya aday! Phılıp K. Dıck En İyi Roman Ödülü

25. yüzyıl. İnsanlık BM’nin gözetimi altında tüm galakside hüküm sürmekte. Irk, inanç ve sınıf farklılıklarının hâlâ devam ettiği bu dönemde teknolojideki yükseliş hayatı âdeta baştan tanımladı. Bir insanın bilinci depolanarak yeni bir bedene (ya da “kılıf”a) kolayca indirilebilir hale geldi ve ölüm olgusu, ekrandaki bir bip sesine indirgendi.

Eski bir asker ve BM elçisi olan Takeshi Kovacs daha önce de öldürülmesine rağmen son ölümü bilhassa acı vericiydi. Evinden 180 ışık yılı uzakta, eski adıyla San Francisco, yeni adıyla Bay City’de yeni bir bedende uyanan Kovacs kendini, “varoluş”u alınıp satılır şeyler olarak gören bir topluma göre bile karanlık ve büyük ölçekli bir komplonun tam merkezinde buldu.

Dünyanın en güçlü insanlarından biri olan Laurens Bancroft bir ölümün sırrını açığa çıkarmak için Kovacs’ı tutmuştu: Kendi ölümünün.

Blade Runner ve Neuromancer gibi eserlerin izinden giden siberpunk türündeki Değiştirilmiş Karbon, son zamanların en dikkat çeken bilimkurgu-distopya romanlarından biri.

“Değiştirilmiş Karbon’un evreni özgün ve çarpıcı. Muazzam karakterler ve eşsiz bir gizem barındırıyor.”Patrick Rothfuss 

“Şahane bir iş. Mükemmel bir bilim kurgu. Değiştirilmiş Karbon, çok iyi bir giriş yapıyor ve hızını gittikçe arttırıyor. Eşit derecede merak uyandırıcı ve özgün bir eser; son sayfaya kadar elinizden düşüremiyorsunuz.” Peter F. Hamilton

Özet

ilk olarak bilinç aktarımı var. İkinci olarak kılıf mevzusu var. Bu kılıf benim anladığım/hayal ettiğim kadarıyla insansı bedenler. Herhangi bir şekilde ölürseniz bilinciniz yeni kılıfa aktarılıyor. Bunun bazı koşulları var mesela yeni kılıfta bilinç, ölümden 48 saat öncesini hatırlıyor. Yeni bir bedene aktarılmak ise paranız yoksa size o an uygun olan ve sigortanız hangi kılıfı karşılıyorsa, yeni kılıf olarak ona aktarılıyorsunuz.

Tabii ki burada da ekonomik eşitsizlik ve sınıf ayrımı var. Zenginseniz istediğiniz kılıfı seçip, satın alabilirsiniz. Hatta kendinizin klonunu yaptırabilir ve öldüğünüzde bilinciniz tekrar kendi kılıfına aktarılabilir. Ölümsüzlüğün değişik bir biçimini görüyoruz.

Kitap çok zengin olan Bancroft’un ölümüyle başlıyor. Polise göre Bancroft intihar etmiştir fakat Bancroft kendini öldürdüğüne inanmıyor ve anlamsız buluyor. Çünkü kendisinin klonları var ve intihar etse bile aynı kılıfla geri döndüğünden polisin bu açıklamasını onu tatmin etmiyor ve öldürüldüğünü düşünüyor.

Bu yüzden başka bir medeniyette yani Harlan’da yaşayan kahramanımız Kovacs’ı cinayetini çözmesi için Dünya’ya getiriyor. Nasıl getiriyor?

Kovacs deneyimli bir kordiplomat askeri. Ve Harlan’da hapis cezasında. Bu hapis cezası bizim düşündüğümüz gibi değil. Bilinci veri bankasında saklanıyor ve 100 yıl ve daha fazlası gibi bir hapis cezasından bahsediyoruz.

İşte bu çok zengin sayın Bancroft, Kovacs’ın verilerini alıyor ve ona yeni bir kılıf satın alarak bilincini bu kılıfa aktarıyor ve bir anlaşma yapıyor cinayetini çözme şartıyla.
Kitabın tamamını okuduğunuzda ilgi çekici ve akıcı bir bilim kurgu edebiyat ve roman olduğunu göreceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Hayata Dön - Gülseren Budayıcıoğlu başlıklı kitabımızda Hayata Dön ekitap indir, Hayata Dön ekitap oku ve Hayata Dön Gülseren Budayıcıoğlu pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

“Değiştirilmiş Karbon – Richard K. Morgan” için 2 Yorum

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.