Çiçi Han (Baş Eğmeyen Gök Soylu Hun Hakanı) - Ahmet Haldun Terzioğlu - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Çiçi Han (Baş Eğmeyen Gök Soylu Hun Hakanı) – Ahmet Haldun Terzioğlu

Çiçi Han (Baş Eğmeyen Gök Soylu Hun Hakanı) – Ahmet Haldun Terzioğlu

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2016
Eklenme: Ekim 21st, 2020
Dil: Türkiye
Sayfa: 827
Yazar: Ahmet Haldun Terzioğlu

1.139 Kişi Tarafından Görüldü

Mete Han’ın ölümü sonrasında oğulları arasında geçen taht kavgaları ve elbette boş durmayarak türlü entrikalarla devletin altını oymaya çalışan Çin’in hamleleri etrafında şekilleniyor. 

Öz Türkçe dilene yakın yazılmış, Bazı kelimelerin kökünü kullanarak değişik bir üslup kullanılmış. Normalde cümlelerde sır yerine giz tutumaz şeklinde kullanım var. Günümüzde de örneğin giz kelimesi giz olan değişerek gizli kelimesine dönmüş. Öğüt verici ve Altaylarda yaşanmış Türk kültürünü anlatan bir kitap.

bozkır kültürünü, düşler uğruna destanlaşan ufku aşan bir Tanhu yaşamını anlatıyor. Mete Han yolunda ilerleyen Çiçi Han. Çin ‘in bin bir oyunları ve bu oyunlara alet olan Hun budunları ve Hun yağıları birlikte hareketi ile destanlaşan Çiçi Han. Unutulmaması gereken Ulu Hun Tanhusu’ na ve yanında, ona inanarak can veren yiğitlerine gelmiş geçmiş bütün ozanların yır borcu varsa bizimde bu tür tarihi kitapların öğütlerine kulak vermemiz gerek.

Çiçi Han Kitabı Tanıtımı

Çiçi Han… Baş eğmedi. Hiçbir güç onu özgürlüğünden vazgeçiremedi. Çin’e bağlanmayı reddetti. Kandaşı Hohanyeh Han ise Çin’e bağlanmayı onursuzluk saymamıştı.

Çiçi Han ona karşı çıktı, savaştı. Sonrasında… Atası Mete Han’ın izinde çizmeye çalıştı yazgısını. Onun düşlerine tutundu. Önce gün batısına yönelecek, ordu toplayıp güçlenecek ve kutlu başkent Ötüken Yış’ı geri alacaktı. Gün batısını yeni bir ülkü olarak sundu budununa. Acuna bakışını ve göç yönünü değiştirdi.

Yerleşip tutunmak, kök salmak ve bir daha yerinden kopmamak adına bir kale yaptırdı. Düşleri uğruna büyük bir adım daha atmıştı ancak…

Çiçi Han’dan çok korkmuştu Çin. Çin, gündoğusunun en ucundaydı. Çiçi Han ise devletini günbatısında kurmuştu. Şayet güçlenirse, gündoğusuna döner ve Hunlar için yeni bir Mete Han dönemi başlatabilirdi. Destanları Hunlar yazardı. Çin ise bu destanlardan korkardı.

Bir destanla başlamıştı her şey!

Bir koca budun, varoluş nedenini bu destana bağlamıştı. Çiçi Han yeni bir destan oldu düşleriyle. Budunu, bu destana tutundu. Bugün bu toprakları yurt tutuyorsak ve özgürsek, Baş eğmeyen Çiçi Han’ın destanı yazıldığı içindir!

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.