Büyük İskender - Philip Freeman - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Büyük İskender  –  Philip Freeman

Büyük İskender – Philip Freeman

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2011
Eklenme: Aralık 3rd, 2021
Dil: Türkiye
Sayfa: 455
Yazar: Philip Freeman

516 Kişi Tarafından Görüldü

Büyük İskender merhametli veya zalim, sağduyulu ya da fevri olabilirdi; ancak hepsinden öte, baş edilemeyecek kadar rekabetçi bir lider, kaybetmeye tahammülü olmayan bir fatihti. Nitekim kaybettiği zamanlar sayılıdır.

Makedonya kraliyet ailesinin prensi olarak dünyaya gelen İskender, çağın en büyük filozofu Aristoteles’ten eğitim aldı. Ordusunun başına geçtiğinde, tüm dünyanın korkulu rüyası Pers İmparatorluğu’na karşı savaş başlattı. Persleri mağlup ettikten sonra sınırlarını Mısır’ın çöllerinden Hindistan’ın düzlüklerine kadar genişletti.

Tarihin en unutulmaz figürlerinden biri olan Büyük İskender’in meşhur komutanlık yetenekleri, strateji ve taktik geliştirmek için Hannibal’dan Napolyon’a kadar ve daha pek çok lider tarafından iki bin yıldır mercek altına alınmıştır. Özellikle İskender’in karakterine ve kişisel yönüne ışık tutan bu yetkin biyografik eserde Philip Freeman, onun insanı hayrette bırakan başarılarına ve dinamik mizacına odaklanmaktadır.

İskender bu dünyadan tüm görkemiyle parlayıp çabucak sönen bir kuyrukluyıldız gibi geçip gitmişti. On dokuz yaşında taç giydi ve daha otuz iki yaşındayken hayata veda etti. Bu kısa zaman zarfında antik dünyanın en büyük imparatorluğunu kurdu. Ölümünün üzerinden geçen iki bin yıla rağmen, insanların ona olan ilgisi ise hiçbir zaman tükenmedi.

Özet

Ünlü Makedon kralı, tarihin en kalıcı figürlerinden biri olmuştur. O kadar yetenekli ve ünlü bir generaldi ki, iki bin yıl boyunca diğer büyük liderler, onun strateji ve taktiklerini, Hannibal’den Napolyon’a kadar, aralarında sayısız daha fazlası ile incelediler. Tarihin göğünde bir kuyruklu yıldız gibi parladı, parlak bir şekilde parladı ve hızla yandı: on dokuz yaşında taç giydi, otuz iki yaşında öldü. Antik dünyanın en büyük imparatorluğunu kurdu; Yunan sikkeleri ve heykelleri Afganistan kadar doğuda bulunur. Ona olan ilgimiz hiç azalmadı.

İskender, yakında Yunanistan’ı yönetecek krallık olan Makedonya kraliyet ailesinde doğdu.  İskender’in Bağdat’ta ölümünden kısa bir süre sonra imparatorluğu parçalanmaya başladı. Ardılları arasında en iyi bilinenleri Mısır Ptolemaioslarıdır.

Her şeyden önce, gaddarca, yoğun bir şekilde rekabetçiydi ve kaybetmeye tahammül edemezdi – ki bunu nadiren yapardı. Freeman’ın açıkladığı gibi, İskender olmasaydı, Yunanistan’ın antik dünya üzerindeki etkisi, motivasyonu Yunan kültürünü yararlı amaçlarla yaymak değil, imparatorluğunu birleştirmek olsa bile, kesinlikle eskisi kadar büyük olmazdı. İskender gibi tarihi sadece bir avuç insan etkiledi, bu yüzden bizi büyülemeye devam ediyor.

Bir önceki yazımız olan Limon Ağacı (Bir Arap, Bir Yahudi ve Ortadoğu'nun Kalbi) - Sandy Tolan başlıklı kitabımızda Limon Ağacı (Bir Arap Bir Yahudi ve Ortadoğu'nun Kalbi), Limon Ağacı (Bir Arap Bir Yahudi ve Ortadoğu'nun Kalbi) Docplayer indir ve Limon Ağacı (Bir Arap Bir Yahudi ve Ortadoğu'nun Kalbi) ekitap indir hakkında bilgiler verilmektedir.

“Büyük İskender – Philip Freeman” için 1 Yorum

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.