Bunun Adı Findel (4, 5, 6. sınıflar) - Andrew Clements - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Bunun Adı Findel (4, 5, 6. sınıflar) – Andrew Clements

Bunun Adı Findel (4, 5, 6. sınıflar) – Andrew Clements

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2007
Eklenme: Eylül 17th, 2021
Dil: Türkiye
Sayfa: 71
Yazar: Andrew Clements

484 Kişi Tarafından Görüldü

Bunun Adı Findel (4, 5, 6. sınıflar), Beşinci sınıfın en acar çocuklarından Nick, olmadık sorularla ders kaynatmada ustadır. Ancak, çetin ceviz dilbilgisi öğretmeni onun oyununa gelmez ve sözcüklerin nereden kaynaklandığı üzerine bir rapor hazırlamasını ister.

Öğrendiklerinden çok etkilenen Nick bunları sınamak için parlak bir fikir bulur: Kalem yerine “findel” demeye başlar. Hiçbir anlamı olmayan sözcük önce okulda, sonra kasabada hızla yayılır, televizyonlara konu olur. Nick’in masum oyunu hiç ummadığı sonuçlara yol açacaktır..

Yazarın Türkçe’deki bu ilk romanı; hep yaşayan, değişen ve gelişen bir olgu olan dil konusunu işliyor. Yazar, anadilin ihtiyaç duyulan kavramları tanımlamak için yeni sözcüklerle zenginleşebileceğini zekice bir kurguyla anlatırken, kuralların anlamını da gerçekçi bir gözle yeniden sorguluyor.

Çocukta dil konusuna yeniden farkındalık yaratacak, onu araştırma yapmaya, proje geliştirmeye ve öğrendiği her yeni şeye eleştirel gözle bakmaya özendirecek, çok ödüllü bir roman.

Okul öykülerinin usta yazarından, dilin yaşayan ve gelişen özelliği üzerine.

1999-2000 Pennsylvania Genç Okuyucunun Seçimi Ödülü (ABD)

1999 Pasifik Kütüphaneleri Birliği Genç Okuyucuların Seçimi (ABD

1999 Teksas Çocukların Tacı Ödülü (ABD)

1998-1999 Massachusetts Çocuk Kitabı Ödülü (ABD)

1998-1999 Kuzey Carolina Çocukların Seçimi Ödülü (ABD)

1998 Rhode Island Çocuk Kitabı Ödülü (ABD)

Özet

Nick ilkokulda beşinci sınıfa başlamıştı. Nick ilkokulda 7. derse kadar zaman akıp geçmişti. Sırada 7. ders ve son dersti. 7. dersteki öğretmen Bayan Granger dı. Bayan Granger, dersi olduğunda tahtada hep sözlük kullanın yazıyordu. Bayan Granger, hep sözcük kullandıran bir öğretmendi. Hatta sınıfta kocaman sözlük bile vardı. Hoca da ödev vermişti ancak Nick dersten kaytarmayı düşünüyordu. Yani ödev almak istemiyordu. Nick, Bayan Granger’i kandıramadı. Çünkü bu okul kül yutmazdı.

Nicl eve dönerken yolda bir şey buldu. O bir kalemdi ancak Nick buna findel demişti. Arkadaşlarına da bunun bir findel olduğunu söyledi. Bayan Granger bunu duyunca buna karşı çıktı. Çünkü o bir kalemdi ama kaleme findel demelerine kızmıştı.

Sözlüklerde bile kalem olarak yazılmıştı. Okuldaki bütün çocuklar bu findel sözcüğünü sevmişlerdi ancak Bayan Granger findek yerine kalem demelisiniz diyordu. Bir gün Bayan Granger Nick’i odasına çağırdı. Nick Bayan Granger’in odasına gitti. Bayan Granger çok sinirliydi. Nick’e bu sözcüğü kaldırmasını istemişti onun asıl adı kalemdir diyordu. Ama Nick findel sözcüğünü kaldırıp onun adının kalem olmasını istemiyordu.

Bütün okul findel sözcüğünü çok sevmişti. Bayan Granger ve diğer tüm öğretmenler ve tüm çocuklar arasında savaş başlamıştı. zenginler bile findel sözcüğünü çok sevmişti ve dükkan açmışlardı.  Kalem yerine üzerinde findel yazıyordu. Satışlar bile iki günde bitmişti.

Herkes findel almıştı. Hatta gazetelerde bile haberi çıktı ancak kararlıydı Bayan Granger, o sözcük kalem olarak kalacaktı. Bu haber dünyaya yayılmıştı. Küçücük bi çocuk bir anda ünlü olmuştu. Sonra Bayan Granger ekibi azalıyordu Bayan Granger artık pes etmişti.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.