Bozkurtların Ölümü - Hüseyin Nihal Atsız | Pdf Kitap Oku İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Bozkurtların Ölümü – Hüseyin Nihal Atsız

Bozkurtların Ölümü – Hüseyin Nihal Atsız

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2015
Eklenme: Aralık 4th, 2016
Dil: Türkçe
Sayfa: 471
Yazar: Hüseyin Nihal Atsız

4.956 Kişi Tarafından Görüldü

Kitap Özeti,

Bozkurtların Ölümü adlı eserde, 627 yılında Doğu ve Batı Kağanlıkları olarak iki ayrı kısma ayrılmış olan Göktürkler, Doğuda Çuluk Kağan ile hüküm sürmektedir. Çuluk Kağan doğuda hâkimiyet sürerken eşi Çinli İ-Çing, Katun tarafından acı bir şekilde öldürülmüştür. Bu olaydan sonra Çuluk Kağan’ın kardeşi olan Bağatur Şad abisinin yerine tahta çıkmış ve gelenekleri gereği ölen abisinin eşiyle evlenmiştir. Bu durumu abisinin çocukları Tulu Han ve Kür Şad istememişler ve anlam vermekte güçlük çekmişlerdir. Bu dönemlerden sonra Göktürkler bir kıtlık dönemine girmişlerdir. Bu zor zamanlarda Göktürklerin durumu iyice zayıflamaya başlamıştır. Bozkurtların Ölümü adlı eser bu noktadan itibaren ana temasını oluşturmaktadır.

Durumlarının bozulmasına ek olarak Kara Kağan’ın kötü yönetimi ve iradesiz politikası yüzünden durum daha da kötü bir hal almaya başlamıştır. Kara Kağan yanına aldığı 100 bin kişilik ordusuyla Çin’e sefer düzenlemiş ve başarısız politikası sayesinde Çin İmparatoruna esir düşmüştür. Bu noktadan sonra Çinli halk, Göktürkleri asimile etmek için ellerinde geleni yapmışlardır. Bunun için Göktürklü kadınları cariye olarak satın almışlar ve çocuklarına Çince isimler koymuşlardır. Bu sırada tüm bunlardan haberi olan Kür Şad, kırk Göktürk İle birlikte Çin’e baskına gitmiş ve orada istediği gibi başarı gösteremese de Çinlileri korkutmayı başarmıştır. Burada saraya kadar girmişler ama imparatoru ele geçiremeden geri çekilmişler ve Vey Irmağı’na kadar koşarak kaçmışlardır. Ancak arkalarından büyük bir hiddetle gelen Çinli askerlerle savaşarak onurlu bir şekilde ölmüşlerdir. Bozkurtların Ölümü adlı eser bu şekilde sonlanmıştır.

Ayrıca www.pdfkitap.net üzerinden Topladım Dağılan Kalbimin Her Köşesini – Perihan Mağden adlı kitaba da ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Aşk Köpekliktir - Ahmet Ümit başlıklı kitabımızda Aşk Köpekliktir ekitap indir, Aşk Köpekliktir ekitap oku ve Aşk Köpekliktir pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

“Bozkurtların Ölümü – Hüseyin Nihal Atsız” için 5 Yorum

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.