Bir İdam Mahkumunun Son Günü - Victor Hugo - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Bir İdam Mahkumunun Son Günü – Victor Hugo

Bir İdam Mahkumunun Son Günü – Victor Hugo

Yıl: Kasım 2013
Eklenme: Haziran 3rd, 2018
Dil: Türkce
Sayfa: 136
Yazar: Victor Hugo

5.155 Kişi Tarafından Görüldü

Victor Hugo (1802-1885): Fransız edebiyatının en ünlü yazarlarından biri olan sanatçı, edebi ününü şiirleri ve oyunları ile kazandı. Romantik akımın en tanınmış adları arasında yer aldı. Toplumsal sorunlar ve politikayla yakından ilgilendi, 1848 ayaklanmalarının ardından Kurucu Meclis’e katıldı, daha sonra milletvekilliği yaptı, l’Evénement adlı bir gazete çıkardı. 1852’de Louis Bonaparte’ın imparatorluğunu ilan ettiği hükümet darbesine karşı çıktığı için sürgün edildi. Cezası 1859’da sona erdi, fakat imparatorluk yıkılana kadar gönüllü olarak sürgünde kaldı, 1870’de Fransa’ya döndü. 1871’de Paris Komünü’nü desteklemese de komüncüleri savundu. Victor Hugo 1829 yılında yayımladığı Bir İdam Mahkûmunun Son Günü adlı romanıyla idam cezasına taviz vermez bir tavırla karşı çıktı. Klasik edebiyatın şaheserleri arasında yer alan Notre-Dame’ın Kamburu ve Sefiller adlı romanlarıyla dünya edebiyat tarihine geçti.

Kitapta bir adamı öldüren mahkûm cezalandırılır ve 5 hafta sonra idam kararı alınır. Adam idam kararı sonucunda beş hafta boyunca ölümü düşünür. Ölüm düşüncesi ölüm gelmeden onu öldürmeye başlamıştır bile. Ruhu daralır. Artık ölümünü kurgulamaktan başka bir şey yapamaz duruma gelmiştir. Mahkûm ölümünü beklerken ruhi olarak pek çok değişime uğramaktadır. Kitapta da mahkûmun yaşadığı bu psikolojik değişiklikler ele alınmaktadır.

Mahkûmun için de halen affedilmek üzere bir umut vardır. Af çıkacağına ya da cezasının hapis cezasına dönüştürüleceğini umut ederek günlerini geçirmektedir. Fakat o gün gelir ve gardiyanlar mahkûmu almak üzere hücresine gelirler. Mahkûm şimdilerde sadece arkasında bıraktığı üç kişiyi düşünmektedir. Kızı eşi ve annesi. Adam en çok kızını düşünmektedir. Mahkûmun kızı, babasını soranlar babasının çoktan öldüğünü söylemektedir. Mahkûm idam edileceği yere götürülmeden önce bir odada bekletiliyor. Bu oda da daha önce tutlan kişilerin duvarlara yazdığı yazılar dikkatini çekiyor. Adam yazıları okudukça daha çok tedirgin oluyor. Yazılarda idamın ne kadar cani bir şekilde yapıldığı ele alınmaktadır.

Bir mahkumun düşüncelerine yer veriyor. Bir gün içerisinde yaşadığı farklı psikolojiyi ele alıyor. Aslında yazar bu kitabı ile oldukça iyi bir psikolojik analiz yapmıştır. İdam sırası adama geldiğinde karşısında görüldüğü görüntü onu şoke eder. Adamın idamını izlemek için büyük bir kalabalık toplanmıştır. Bir insanın ölüm ile buluşturulmasını çığlıklar alkışlar içerisinde bir gösteri edası ile izleyen bu kalabalığa karşı dönen mahkum onlara sırtlan çığlıkları atan halk diye bağırır. Mahkumun son sözleri bunlar olur. Oldukça şaşırtıcı bir kurguya sahip olan bu hikâye sizleri oldukça etkileyecek. Özellikle ölümün ne zaman ne şekilde karşımıza çıkacağını düşünmezken bir den yazar okullarına ölümü düşündürmeye başlıyor. Bir idam mahkumu üzerinden ölümün insan psikolojisi üzerindeki etkilerini gösteriyor. Oldukça farklı bir üslup ile Victor Hugo’nun kaleme aldığı bu roman sizleri etkisi altına alacaktır.

Bir önceki yazımız olan Aşk Köpekliktir - Ahmet Ümit başlıklı kitabımızda Aşk Köpekliktir ekitap indir, Aşk Köpekliktir ekitap oku ve Aşk Köpekliktir pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

“Bir İdam Mahkumunun Son Günü – Victor Hugo” için 1 Yorum

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.