Barışa Son Veren Barış - David Fromkin - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Barışa Son Veren Barış – David Fromkin

Barışa Son Veren Barış – David Fromkin

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2013
Eklenme: Ağustos 14th, 2020
Dil: Türkiye
Sayfa: 548
Yazar: David Fromkin

855 Kişi Tarafından Görüldü

Barışa Son Veren Barış Kitabından,

Günümüz Türkiye yazınında genellikle Cihan Harbi ve Milli Mücadele ayrı süreçler olarak ele alınır. Oysa Cihan Harbi ve Milli Mücadele bir bütün. Aynı kavganın iki ayrı evresi. Batı boyunduruğuna karşı direnen, yenik düşen ama yılmadan kavgasını sürdüren bir ulusun Cumhuriyet Türkiyesi ile sonuçlanan bir başkaldırısı.

Bu iki ayrı evrenin bütünlüğünü Fromkin’in kitabında berrak bir biçimde görmek mümkün.Enver, Cemal, Talat, Mustafa Kemal aynı kavganın özneleri. Kimi Buhara’da yenik düşüyor; kimi Ankara’da zafere ulaşıyor.

Fromkin’in kitabı bu bütünlüğü gözler önüne seriyor. Devamlılık ve değişim, çöken bir imparatorluğun direnç gücü ve Batı’nın tüm diretmelerine karşın yeni bir yapılanmaya yönelen Türkiye bu kitabın yansıttığı bir gerçek.

Modern Ortadoğu Nasıl Yaratıldı? 1914-1922

Ortadoğu; büyük olayların sahnesi. Mısır’dan Afganistan’a, İran’dan Umman Denizi’ne yayılan bu alan, doğumuna tanıklık ettiği dinlerin, değişik milliyetlerin ve farklı ideolojilerin çatışması için bile yeterince geniş değilken, en başta bağrındaki petrol nedeniyle yüz yıldır büyük devletlerin de çekiştiği coğrafya durumunda.

11 Eylül’ün ardından ABD’nin Afganistan ve Irak’a müdahalesiyle yeniden ivme kazanan olayların seyri ABD’nin kendisi için bile bir muamma. Savaş rüzgarının kaldırdığı tozun görüşü sınırladığı bu dönemde olayları ve nedenleri anlamak için belki de biraz gerilere gitmek gerekiyor.

Barışa Son Veren Barış, Birinci Savaş ve sonraki ilk yıllarda (1914-1922) dünyadaki güç dengelerinin panoramasını oluştururken, özellikle de gizemli Doğu’da büyük devletlerin yöneticilerinin masa başında bugünkü Ortadoğu’nun haritasını nasıl yeniden şekillendirdiğini anlatıyor.

Açılan en yeni arşivlerle geliştirilen bu çalışma bu dönemi ve bölgeyi inceleyen en kapsamlı çalışma olma niteliğini taşıyor.


Anlatılan büyük olayları büyük tarihi kişilikleri de karşımızda buluyoruz: Lloyd George, Winston Churchill, Woodrow Wilson, Kitchener, Lenin, Stalin, Mussolini ve Atatürk’ü olayların içindeki yerlerinde okurken Arabistanlı Lawrence’ın gerçekte kim olduğunu ve kendisine atfedilen işlerin ne kadarını gerçekleştirdiğini öğreniyoruz.


Kitap, insanlık tarihinin en yoğun dönemlerinden birini gözlerimizin önüne sererken, Ortadoğu’da bugün olanları anlamak için gerekli tarihsel argümanları da veriyor.

Bir önceki yazımız olan Nutuk - Mustafa Kemal Atatürk başlıklı kitabımızda Nutuk Mustafa Kemal Atatürk ekitap indir, Nutuk Mustafa Kemal Atatürk ekitap oku ve Nutuk Mustafa Kemal Atatürk pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.