Ansiklopedik Divan Şiiri Sözlüğü II - İskender Pala - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Ansiklopedik Divan Şiiri Sözlüğü II – İskender Pala

Ansiklopedik Divan Şiiri Sözlüğü II – İskender Pala

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2004
Eklenme: Haziran 1st, 2019
Dil: Türkiye
Sayfa: 638
Yazar: İskender Pala

2.923 Kişi Tarafından Görüldü

Kısaca, Ansiklopedik Divan Şiiri Sözlüğü, divan şiiriyle ilgili karşılaşılabilecek her güçlüğü yenme gayesiyle kaleme alınmış temel bir kaynak eser niteliğindedir. 

Edebiyatsız millet, dilsiz insana benzer. Türk milletinin altı asır boyunca bediî zevkini oluşturan divân edebiyatı İslâm medeniyetinin etkisi altında gelişmiş harikulade örnekler vermiş ve sonunda yavaş yavaş yerini batı edebiyatları etkisinde bir edebiyata bırakmıştır.

Her edebiyatın olduğu gibi, divân edebiyatının da kendine özgü bir düşünce, zevk ve hayâl dünyası vardır.

Geçen zaman ile paralel olarak değişime uğrayan hayat şartlan, divân edebiyatına has özellikleri, zevkleri, sanat anlayışını, hurafeleri, inanışlan, gerçek ve bâtıl ilimleri de ortadan kaldırmış ve artık bu edebiyat yaşanılan hayatın bir aynası olmaktan çıkmıştır. Yani hayat şartlarının değişmesi ve modern dünyanın etkisi ile değişen düşünce sistemi, divân edebiyatına da etki etmiş ve artık onun kullanılmaz hale gelmesine neden olmuştur.

Bu gün divân edebiyatının anlaşılmayışının ve hatta ona düşman oluşun başlıca nedeni bu değişimdir. İnsan bilmediği şeye önce düşman olur. Daha sonra öğretim ve eğitimle beraber yavaş yavaş onu sevmeye başlar.

Divân edebiyatının layıkıyla bilinmeyişi ise ona düşman kazandırmakta ve bir kenara itilmesine neden olmaktadır. Ancak unutmamak gerekir ki bu edebiyat bizim öz malımızdır ve benliğimizden kaynaklanan bir sanat anlayışıdır.

Bu sözlüğün hazırlanış amacı, divân edebiyatının gerçekten anlaşılabilir hâle getirilmesi ve bunun sonucunda ona yöneltilen suçlamaların kısmen önlenmesidir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.