50 Soruda Görelilik Kuramları - İbrahim Semiz - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

50 Soruda Görelilik Kuramları – İbrahim Semiz

50 Soruda Görelilik Kuramları – İbrahim Semiz

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2014
Eklenme: Ocak 25th, 2021
Dil: Türkiye
Sayfa: 224
Yazar: İbrahim Semiz

390 Kişi Tarafından Görüldü

Bilim ve Gelecek Kitaplığı 50 Soruda dizisi, bilimin temel kuramlarını ve kimi alanlarını, popüler ve temel düzeyde anlatan kitaplardan oluşuyor.

Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü öğretim üyesi İbrahim Semiz, dizinin “50 Soruda Görelilik kuramları” adlı kitabında özel ve genel görelilik kuramlarını herkesin ilgisini çekebilecek biçimde anlatıyor. Özel ve genel görelilik kuramları, insanoğlunun evrene bakışını değiştirmiş, devrimsel yenilikler getirmiştir.

Sezdirdiği düşünsel ufuklarla da bilimin en heyecan verici konularındandır. Semiz kitabında, bu kuramları herkesin anlayabileceği sadelikte anlatmak ve metni “sürükleyici” hale getirmek için her türlü araçtan, örneğin evrenbilimden bilimkurguya uzanan sıra dışı temalardan yararlanıyor.

Yazarın, konuyu en basit çerçeveden başlayarak genişletirken geçtiği kimi sorular şöyle:

Galileo göreliliğiyle Einstein özel göreliliğinin ilişkisi ne?

Ya Einstein’ın Newton’u yanlışladığı gibi yarın birisi de Einstein’ı yanlışlarsa?

Newton’un hareket yasaları nedir; veba salgını sayesinde bulundukları doğru mudur?

Özel göreliliğin nesi özel?

Işık hızı neden gözlemciye göre değişmez?

Zaman genleşmesi nedir; hızlı giderek genç kalabilir miyim?

Uzay-zaman nedir?

Kütle ile enerji arasında ne ilişki var?

Işıktan hızlı giden nesneler olabilir mi?

“Genel çekim kuvveti” aslında yok mu?

Eğri uzay-zaman ne demek?

Evrenin genleşmesi ne demek?

Nereye doğru genleşiyor?

Her şey mi genleşiyor?

Ben de genleşiyor muyum?

Kara delik nedir?

Kara delik başka evrenlere ya da evrenin uzak köşelerine geçit olabilir mi? Ne olacak bu evrenin hali?

Bu bilgiler ne işime yarayacak?

Newton ile paralel olarak türev, integral ve bazı ilgili kavramları Leibniz de keşfetti. Hatta uzun süre, kimin keşfi daha önce yaptığı konusunda tartışmalarla geçti.

Newton, türev ve integrali fiziksel problemleri çözmek için kullandı, ama bunları daha eski moda geometrik bir dilde bunları ifade etti. Leibniz’in kullandığı matematik dili ise, günümüzdekine daha yakındır.

Özel ve genel görelilik (izafiyet, rölativite) kuramları (1905 ve 1915) günümüz fiziğinin 2 ve 3 bilimsel devrimleridir. (1.’si Max Ludwig Karl Planck tarafından 1900 yılında başlatılan kuantum fiziğidir.) Görelilik kuramlarıyla ewton’da kesinleşen mutlak uzay ve mutlak zaman kavramları ortadan kaldırılıp yerine bütünleşmiş uzay-zaman kavramı

getirildiği gibi kütleçekimi (cazibe-i arz, gravitasyon ya da metinde kullanılan genelçekim) olgusu da geometriye indirgendi. Geçerlilikleri çeşitli gözlem ve deneylerle gösterilmiş olan her iki kuramın da Albert Einstein’ın marifeti olduğunu herkes bilir.

İzleyen sayfalarda eski öğrencim ve yıllardır değerli meslektaşım olan İbrahim Semiz, bu olguların, 50 soru başlığında toplanmış çok sayıda soru-yanıtla eğlenceli ama kimileri kolay olmayan açıklamalarını, fiziğin

birçok temel ilkesiyle birlikte sunmakta.

Bir önceki yazımız olan Yaşanmaya Değer Bir Hayatı İnşa Etmek - Marsha M. Linehan başlıklı kitabımızda Yaşanmaya Değer Bir Hayatı İnşa Etmek ekitap indir, Yaşanmaya Değer Bir Hayatı İnşa Etmek ekitap oku ve Yaşanmaya Değer Bir Hayatı İnşa Etmek pdf indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.